eOstroleka.pl
Powiat ostrołecki,

Hospicjum na grobach, czyli jak godnie odejść w miejscu spoczynku innych

REKLAMA
zdjecie 886
fot. pixabay.comfot. pixabay.com
REKLAMA

Budowa hospicjum to inwestycja, która powstaje w samym centrum Rzekunia, na działce zlokalizowanej naprzeciwko kościoła. To druga lokalizacja w naszym regionie, na której Caritas próbuje pobudować taki ośrodek. Ale lokalizacja budzi kontrowersje. Kiedyś w tym miejscu był cmentarz, a podczas prac budowlanych doszło do ujawnienia ludzkich szczątków. Gmina proponuje zamianę działek, a miejsce dawnego cmentarza chce odpowiednio upamiętnić.

Hospicjum Caritasu. Ostrołęka powiedziała "nie"

Pierwotnie hospicjum miało powstać w Ostrołęce, w budynkach po starej komendzie policji. Z siedziby przy ulicy Kościuszki 32 i 34 ostrołęccy policjanci wyprowadzili się w 2014 roku. Od tego czasu nieruchomość świeci pustkami. Pomysłów na zagospodarowanie nadgryzionych zębem czasu budynków było wiele, żaden jednak z planów nie doszedł do skutku.

W końcu w 2018 roku ogłoszono, że w budynkach po starej komendzie policji powstanie hospicjum. Wojewoda mazowiecki Zdzisław Sipiera zarządzeniem nr 810 wyraził zgodę na przekazanie nieruchomości w użyczenie na czas nieokreślony na rzecz Caritas Diecezji Łomżyńskiej.

W hospicjum stacjonarnym mieliby znaleźć swoje miejsce pacjenci przewlekle i nieuleczalnie chorzy. Jednak nowe władze Ostrołęki wypowiedziały umowę Caritasowi. Prezydent Ostrołęki Łukasz Kulik twierdził, że nieruchomość chce przeznaczyć na inny cel. Do dziś nic w tym miejscu nie powstało i nie zanosi się, by w najbliższym czasie coś się zmieniło.

Wówczas powstał pomysł: hospicjum będzie w Rzekuniu. Poprzedni proboszcz parafii zdecydował o przekazaniu gruntów pod budowę.

Parafia nasza za wiedzą i przyzwoleniem Ks. Biskupa użycza gruntu pod byłym wikariacie, gdzie dla Caritasu będzie pobudowane hospicjum stacjonarne dla 20 osób. O dalszych pracach będziemy parafian powiadamiać. Ta inwestycja ma służyć społeczeństwu. Prosimy o modlitwę w tej intencji

- poinformowano w lutym 2020 roku podczas ogłoszeń duszpasterskich w rzekuńskiej parafii.

Hospicjum na grobach

Prace budowlane rozpoczęły się niedawno, ale poprzedziły je spore obawy mieszkańców, którzy wskazywali, że będzie to budowa na grobach innych ludzi. - Nikt mnie się bezpośrednio nie pytał, czy ta lokalizacja jest trafiona czy mniej trafiona, jakie mamy stanowisko - przyznaje wójt gminy Bartosz Podolak podczas transmisji na żywo dla mieszkańców.

- Sama budowa hospicjum, że jest inwestor w postaci Caritasu, to rzecz, która mnie niesamowicie cieszy - zaznacza Podolak. - To taka inwestycja, która musi być gdzieś zlokalizowana, służy drugiemu człowiekowi. Ale to przede wszystkim inwestycja podmiotu zewnętrznego, z której też możemy kiedyś korzystać. Trzeba to wszystko wziąć pod uwagę.

Bartosz Podolak przed rozpoczęciem prac budowlanych spotkał się z inwestorami i wskazał im, że w jego ocenie teren, na którym budowane ma być hospicjum, nie powinien służyć do takich celów. Wszystko dlatego, że w tym miejscu w przeszłości był cmentarz. Byli tam pochowani przodkowie obecnych mieszkańców Rzekunia i okolic.

- Przez ładnych paręset lat w tym miejscu był zlokalizowany drewniany kościół, wokół niego były pochówki - zaznacza wójt. Kościół się spalił, z biegiem czasu cmentarz przestał funkcjonować. Obecnie cmentarz w Rzekuniu znajduje się kilkaset metrów dalej. Pamięć o cmentarzu przetrwała w pamięci starszych mieszkańców.

- Trzeba mieć świadomość tego, że realizując tę inwestycję wchodzi się na teren cmentarza. Zadeklarowałem, że istnieje możliwość zlokalizowania inwestycji w innym miejscu - podkreśla Podolak.

To jednak nie przekonało inwestorów. Budowa się rozpoczęła. Wójt zaznacza, że inwestor posiada odpowiednie decyzje i pozwolenia na budowę, więc ma prawo prowadzić prace. Podczas prac, jak poinformowała Małgorzata Karczewska z Ośrodka Badań Europy Środkowo - Wschodniej, ujawniono ludzkie szczątki.

W ubiegłym tygodniu prowadzone były prace polegające na usuwaniu istniejącego drzewostanu, w tym brył korzeniowych drzew i krzewów. Prace te prowadzone były przy użyciu ciężkiego sprzętu. Ubytki po wyrwanych bryłach korzeniowych zostały zasypane, a teren wyrównany. Usuwanie koparką brył korzeniowych zniszczyło najwyżej położone pochówki poprzez wyrwanie szczątków ludzkich z jam grobowych

- czytamy w niezwykle mocnym wpisie w mediach społecznościowych. Warto się z nim zapoznać.

- Otrzymaliśmy zgłoszenie, że na tym stanowisku archeologicznym pojawiły się kości. Mogę domniemywać, że są to kości z cmentarza - mówi wójt Bartosz Podolak. - Wiemy, że będą dokonywane oględziny i najprawdopodobniej trzeba będzie te kości metodą archeologiczną wydobywać. To będzie negatywnie wpływać na inwestycję, ona się przedłuży w czasie. Poza tym wydobycie szczątków będzie bardzo kosztowne.

Gmina ma inną propozycję

Urząd Gminy postanowił przeanalizować jeszcze raz gminne grunty. Wójt zapowiedział, że wystosuje do Caritasu pismo, w którym wskaże, że gmina Rzekuń proponuje zamianę działek w celu zlokalizowania hospicjum w innym miejscu na terenie gminy, tak by uniknąć stawiania hospicjum na terenie dawnego cmentarza. Gmina proponuje teren w Kamiance - przy drodze, na działce budowlanej, w pobliżu kościoła św. Anny.

- To właściwie najpiękniejszy teren w gminie Rzekuń - podkreśla Podolak. Wskazuje, że ta lokalizacja będzie lepsza ze względu na spokój i ciszę, a także położenie. Jeżeli Caritas będzie zainteresowany zamianą, to nie powinno być do tego przeszkód. Właśnie, o ile będzie chęć...

Wójt ma nawet już pomysł, co mogłoby się znaleźć na terenie dawnego cmentarza przy kościele.

- Chcielibyśmy, żeby to był teren zielony. Zależy mi, by w centrum Rzekunia był zlokalizowany park, by była tam tablica, która by pokazywała, że kiedyś był tam kościół i upamiętniać osoby, które zostały tam pochowane. Młode pokolenie powinno o tym pamiętać - mówi Podolak.

REKLAMA

Wasze opinie

STOP HEJT. Twoje zdanie jest ważne, ale nie może ranić innych.
Zastanów się, zanim dodasz komentarz
Brak możliwości komentowania artykułu po trzech dniach od daty publikacji.
Komentarze po 7 dniach są czyszczone.
Kalendarz imprez
luty 2024
PnWtŚrCzPtSoNd
 29  30  31 dk1 dk2 dk3 dk4
dk5 dk6 dk7 dk8 dk9 dk10 dk11
dk12 dk13 dk14 dk15 dk16 dk17 dk18
dk19 dk20 dk21 dk22 dk23 dk24 dk25
dk26 dk27 dk28 dk29  1  2  3
Dzisiaj:
Kino JANTAR
Kino HELIOS w Łomży
×