2020-03-19T09:45:00+01:00 eOstroleka.pl
Ostrołęka,

Interwencja Czytelnika: Czy kierowcy muszą przejść kwarantannę? Co z pracą na budowach?

REKLAMA
REKLAMA
0
0
5

Do naszej redakcji napływają pytania czytelników, dotyczące obecnej sytuacji związanych z koronawirusem. Otrzymaliśmy m.in. pytania dotyczące zawodowych kierowców czy pracowników na budowach. Czy mają oni wolne od pracy? Czy muszą przechodzić kwarantannę?

W Polsce obowiązuje obecnie stan zagrożenia epidemicznego. Wprowadzono m.in. zakaz zgromadzeń powyżej 50 osób, ale dodano, że "zakłady pracy nie mają charakteru zgromadzeń w myśl wskazanych przepisów".

Choć miejsca rozrywki są nieczynne, to mamy zawody, w których praca wre. Działać musi transport, więc kierowcy wyjeżdżają w trasy.

- Jak są traktowani kierowcy którzy jeżdżą tirami za granicę i później wracają do Polski? Czy mają oni 14-dniową kwarantannę? Bo przecież mogą mieć kontakt z kimś, kto dwa dni po kontakcie z kierowcą zacznie mieć objawy i wynik badania na koronawirusa będzie dodatni. Kierowcy mieszkają w blokach, gdzie sąsiedzi mogą się od nich też zarazić - pisze do nas pani Anna.

Odpowiedzi na to pytanie udzieliło kilka dni temu Ministerstwo Infrastruktury: Kierowcy prowadzący pojazdy w międzynarodowym transporcie drogowym, którzy przewożą towary, po przekroczeniu granicy Polski są zwolnieni z odbycia obowiązkowej kwarantanny - poinformowano w komunikacie. Z kolei kierowcy zawodowi, ale wracający do Polski samochodem osobowym, np. w celu odebrania w kraju odpoczynku tygodniowego, kwarantannę muszą przejść.

Inną wątpliwość ma pani Dominika. Dotyczy ona prac budowlanych:

- Czy ktoś się interesował budowami czy pracami przy blokach na terenie Ostrołęki? Bo z tego co widać dalej robią, a nie powinni bo robią to w grupach po parę osób? Czy dalej mogą normalnie pracować, gdzie liczba osób zarażonych rośnie? - zapytała nas w wiadomości do redakcji.

Tu odpowiedzi poszukać możemy w dotychczasowych rozporządzeniach rządowych. Na ten moment nie ukazało się żadne, które zakazywałoby prac budowlanych, dlatego są one dalej prowadzone i tak jest nie tylko w Ostrołęce, ale i w całej Polsce. Wiele firm wprowadza jednak rozwiązania, które mają zapobiegać zakażeniu się koronawirusem wśród pracowników i klientów. To m.in. zdalna sprzedaż (zamknięte biura) czy zwiększona dbałość o higienę. Dalszy los prac budowlanych zależy od decyzji rządu i ewentualnego rozszerzenia zakazów.

Byłeś/aś świadkiem wypadku? Widziałeś/aś coś nadzwyczajnego, śmiesznego, a może masz problem, którym chciałbyś się podzielić? Jeżeli tak, to skontaktuj się z nami! Kontakt: redakcja@eostroleka.pl lub poprzez wiadomość na Facebooku.

REKLAMA

Wasze opinie

STOP HEJT. Twoje zdanie jest ważne, ale nie może ranić innych.
Zastanów się, zanim dodasz komentarz
Brak możliwości komentowania artykułu po trzech dniach od daty publikacji.
Komentarze po 7 dniach są czyszczone.
Kalendarz imprez
grudzień 2022
PnWtŚrCzPtSoNd
 28  29  30 dk1 dk2 dk3 dk4
dk5 dk6 dk7 dk8 dk9 dk10 dk11
dk12 dk13 dk14 dk15 dk16 dk17 dk18
dk19  20  21  22  23  24  25
 26  27  28  29  30 dk31  1
×