eOstroleka.pl
Ostrołęka,

Interwencja Czytelnika: Kiedy policjant może nas przeszukać?

REKLAMA
zdjecie 2232
zdjecie 2232
fot. eOstroleka.pl fot. eOstroleka.pl
REKLAMA

Do naszej redakcji wpłynął list od jednego czytelników, w którym proszono, abyśmy ustalili, kiedy policjant może przeszukać nas lub nasz samochód. Według mężczyzny, funkcjonariusze często nadużywają władzy.

Byłem nie raz zatrzymany przez drogówkę. Prawie zawsze kazano mi otwierać bagażnik a zdarzało się, że musiałem otwierać tylne drzwi samochodu, żeby policjant mógł zobaczyć co leży na siedzeniach i pod fotelami. Był też raz przypadek, że musiałem wyjmować wszystko co miałem w kieszeniach i kłaść na maskę samochodu. Czy policjanci mogą zaglądać gdzie tylko chcą? - pytał czytelnik w liście.

Mężczyzna dopytywał również, kiedy właściwie policja może dokonywać kontroli i przeszukań oraz czy funkcjonariusze potrzebują do tego odpowiedniego nakazu wydanego przez sąd lub prokuraturę?

- W zależności od charakteru interwencji policjanci mogą podjąć szereg czynności. Wszystkie one muszą mieć jednak podstawę prawną wynikającą m.in. z ustaw lub też rozporządzeń. Uprawnienia policjantów dotyczące kontroli drogowej zawarte są w art. 129 prawa ruchu drogowego. Kontrola osobista bądź bagażu jest czynnością administracyjno-porządkową. W tym przypadku również wymagana jest odpowiednia podstawa. Wynika ona z art. 15 ust.1 pkt 5 Ustawy o Policji z 6 kwietnia 1990 r - wyjaśnia Sylwester Marczak, rzecznik prasowy KMP w Ostrołęce.

Marczak zaznacza jednak, że warunkiem kontroli jest uzasadnione podejrzenie popełnienia czynu zabronionego.

- W przypadku przeszukania podstawą prawną jest art. 219 kodeksu postępowania karnego, a ewentualne zatrzymanie przedmiotów wynika z art. 217 tego samego kodeksu. Warto dodać, że w sprawach niecierpiących zwłoki policjant może dokonać przeszukania na podstawie legitymacji służbowej, a następnie niezwłocznie zwraca się do sądu lub prokuratora o zatwierdzenie przeszukania. Przed podjęciem powyższych czynności policjant powinien m.in. przedstawić się ze stopnia, imienia i nazwiska, a w przypadku policjanta „po cywilnemu”, dodatkowo okazać legitymację służbową - podkreśla rzecznik ostrołęckiej KMP.


Byłeś świadkiem wypadku? Widziałeś coś nadzwyczajnego, śmiesznego, a może masz problem, którym chciałbyś się podzielić. Jeżeli tak, to skontaktuj się z nami! Telefon: 790 685 572, mail:


J. Pych

Kalendarz imprez
kwiecień 2024
PnWtŚrCzPtSoNd
dk1 dk2 dk3 dk4 dk5 dk6 dk7
dk8 dk9 dk10 dk11 dk12 dk13 dk14
dk15 dk16 dk17 dk18 dk19 dk20 dk21
dk22 dk23 dk24 dk25 dk26 dk27 dk28
dk29 dk30  1  2  3  4  5
×