2012-12-08T12:29:00+01:00 eOstroleka.pl
Ostrołęka,

Interwencja Czytelnika: Kiedy policjant może nas przeszukać?

REKLAMA
zdjecie 1643
zdjecie 1643
fot. eOstroleka.pl fot. eOstroleka.pl
REKLAMA

Do naszej redakcji wpłynął list od jednego czytelników, w którym proszono, abyśmy ustalili, kiedy policjant może przeszukać nas lub nasz samochód. Według mężczyzny, funkcjonariusze często nadużywają władzy.

Byłem nie raz zatrzymany przez drogówkę. Prawie zawsze kazano mi otwierać bagażnik a zdarzało się, że musiałem otwierać tylne drzwi samochodu, żeby policjant mógł zobaczyć co leży na siedzeniach i pod fotelami. Był też raz przypadek, że musiałem wyjmować wszystko co miałem w kieszeniach i kłaść na maskę samochodu. Czy policjanci mogą zaglądać gdzie tylko chcą? - pytał czytelnik w liście.

Mężczyzna dopytywał również, kiedy właściwie policja może dokonywać kontroli i przeszukań oraz czy funkcjonariusze potrzebują do tego odpowiedniego nakazu wydanego przez sąd lub prokuraturę?

- W zależności od charakteru interwencji policjanci mogą podjąć szereg czynności. Wszystkie one muszą mieć jednak podstawę prawną wynikającą m.in. z ustaw lub też rozporządzeń. Uprawnienia policjantów dotyczące kontroli drogowej zawarte są w art. 129 prawa ruchu drogowego. Kontrola osobista bądź bagażu jest czynnością administracyjno-porządkową. W tym przypadku również wymagana jest odpowiednia podstawa. Wynika ona z art. 15 ust.1 pkt 5 Ustawy o Policji z 6 kwietnia 1990 r - wyjaśnia Sylwester Marczak, rzecznik prasowy KMP w Ostrołęce.

Marczak zaznacza jednak, że warunkiem kontroli jest uzasadnione podejrzenie popełnienia czynu zabronionego.

- W przypadku przeszukania podstawą prawną jest art. 219 kodeksu postępowania karnego, a ewentualne zatrzymanie przedmiotów wynika z art. 217 tego samego kodeksu. Warto dodać, że w sprawach niecierpiących zwłoki policjant może dokonać przeszukania na podstawie legitymacji służbowej, a następnie niezwłocznie zwraca się do sądu lub prokuratora o zatwierdzenie przeszukania. Przed podjęciem powyższych czynności policjant powinien m.in. przedstawić się ze stopnia, imienia i nazwiska, a w przypadku policjanta „po cywilnemu”, dodatkowo okazać legitymację służbową - podkreśla rzecznik ostrołęckiej KMP.


Byłeś świadkiem wypadku? Widziałeś coś nadzwyczajnego, śmiesznego, a może masz problem, którym chciałbyś się podzielić. Jeżeli tak, to skontaktuj się z nami! Telefon: 790 685 572, mail:


J. Pych

REKLAMA
Kalendarz imprez
wrzesień 2022
PnWtŚrCzPtSoNd
 29  30  31 dk1 dk2 dk3 dk4
 5 dk6 dk7 dk8 dk9 dk10 dk11
dk12 dk13 dk14 dk15 dk16 dk17 dk18
dk19 dk20 dk21 dk22 dk23 dk24 dk25
dk26 dk27 dk28 dk29 dk30  1  2
×