zdjecie 1780
zdjecie 1780
2021-10-18T12:53:00+02:00 eOstroleka.pl
Ostrołęka,

Kolejny protest sędziów w Ostrołęce. "To, co władza robi i mówi od kilku lat, to brak słów" [WIDEO, ZDJĘCIA]

REKLAMA
REKLAMA
4
10
18

Sędziowie z Ostrołęki kolejny raz wyszli przed gmach Sądu Okręgowego, by zaprotestować przeciwko postawie władzy krajowej wobec środowiska wymiaru sprawiedliwości. "To, co władza robi i mówi od kilku lat, to brak słów" - mówił jeden z sędziów.

Milczący protest sędziów

Każdy 18. dzień miesiąca został nazwany przez środowiska sędziowskie Dniem Solidarności z Sędziami Represjonowanymi. Sędziowie i przedstawiciele innych zawodów prawniczych demonstrują wówczas przed gmachami sądów, by wyrazić solidarność z sędziami, jak sami nazywają - represjonowanymi. To zawieszeni sędziowie z całej Polski, m.in. Igor Tuleya, Paweł Juszczyszyn i wielu innych sędziów.

18 października protestowano również przed gmachem ostrołęckiego Sądu Okręgowego.

- Spotykamy sie ponownie, jak każdego 18. dnia miesiąca, żeby zaprotestować przeciwko represjom, jakie dotknęły naszych sędziów. To, co władza robi i mówi od kilku lat, to brak słów. W związku z powyższym dzisiejszy protest będzie protestem milczącym - powiedział na początku protestu sędzia Sądu Okręgowego w Ostrołęce Jerzy Pałka.

Obywatele bronią wymiaru sprawiedliwości

Następnie głos zabrał przedstawiciel obecnych na proteście obywateli - Bartosz Truszkowski. "Nie jesteśmy tu w obronie określonych osób, jednej grupy zawodowej, jednego środowiska" - podkreślił.

- Jesteśmy tu w obronie każdego obywatela, każdego z nas. Niezależne od władzy wykonawczej i ustawodawczej wymiar sprawiedliwości jest absolutnym fundamentem demokratycznego państwa prawa. Sędzia wolny od nacisków, wpływów, sugestii kierowanych ze strony przełożonych, opinii publicznej, a przede wszystkim polityków, powinien orzekać wyłącznie na podstawie obowiązującego w Polsce prawa. Powinien wykonywać swoje obowiązki bezstronnie i niezależnie od swoich poglądów politycznych, społecznych, niezależnie od swoich znajomości, sympatii, antypatii. Tę bezstronność musi mieć zagwarantowaną zewnętrznie, być pewnym warunków swej pracy. Tymczasem w ostatnich latach jesteśmy świadkami szykan w postaci szeroko zakrojonej kampanii oczerniania polskich sędziów, przyrównywania ich w pozycji pospolitych złodziei, stawiania ich w pozycji oderwanej od społeczeństwa przysłowiowej "nadzwyczajnej kasty", utrudniania wykonywania obowiązków poprzez wymuszone delegacji, degradacje, a wreszcie w skrajnych, ale coraz mniej odosobnionych przypadkach - uniemożliwianie orzekania pod skrajnymi pretekstami. Takie praktyki dotykają już nie tylko dziesiątek, ale setek niezależnych sędziów - wskazał Bartosz Truszkowski w swoim przemówieniu.

Następnie Truszkowski odczytał oświadczenie organizacji "Europejscy sędziowie dla demokracji i wolności".

Zobacz zapis naszej transmisji z protestu:

REKLAMA

Wasze opinie

STOP HEJT. Twoje zdanie jest ważne, ale nie może ranić innych.
Zastanów się, zanim dodasz komentarz
Brak możliwości komentowania artykułu po trzech dniach od daty publikacji.
Komentarze po 7 dniach są czyszczone.
Kalendarz imprez
listopad 2021
PnWtŚrCzPtSoNd
 1 dk2 dk3 dk4 dk5 dk6 dk7
dk8 dk9 dk10 dk11 dk12 dk13 dk14
dk15 dk16 dk17 dk18 dk19 dk20 dk21
dk22 dk23 dk24 dk25 dk26 dk27 dk28
dk29 dk30  1  2  3  4  5
×