eOstroleka.pl
Ostrołęka,

Sędziowie z Ostrołęki wciąż protestują. "Walczymy nie dla siebie, ale dla dobra obywateli" [WIDEO, ZDJĘCIA]

REKLAMA
zdjecie 8733
zdjecie 8733
REKLAMA
zdjecie 8733

We wtorek 21 września przed Sądem Okręgowym w Ostrołęce odbył się - jak co miesiąc - protest sędziów. Stanęli oni w obronie sędziów, jacy byli zawieszani przez ostatnie miesiące. "Represje nie ustały" - usłyszeliśmy.

Każdy 18. dzień miesiąca został nazwany przez środowiska sędziowskie Dniem Solidarności z Sędziami Represjonowanymi. Sędziowie i przedstawiciele innych zawodów prawniczych demonstrują wówczas przed gmachami sądów, by wyrazić solidarność z sędziami, jak sami nazywają - represjonowanymi. To zawieszeni sędziowie z całej Polski, m.in. Paweł Juszczyszyn czy Igor Tuleya, ale też sędziowie zawieszeni w ostatnim czasie - Piotr Gąciarek czy Adam Synakiewicz.

W tym miesiącu protest w Ostrołęce odbył się 21. dnia miesiąca, gdyż 18 września w Gdańsku odbywał się zjazd stowarzyszenia Iustitia.

- Trudno powiedzieć, jaki klucz przyjmują władze, rzecznicy dyscyplinarni, że jednych zawieszają, innym pobłażają. Prawo powinno być równe, albo nikogo nie zawieszajcie, albo zawieszajcie wszystkich. A jeżeli już zawieszacie, to coś czyńcie żeby to nie trwało, tak jak w stosunku do sędziego Juszczyszyna, 600 dni niemal czy do sędziego Tulei ponad 300. Bo to jest już rażąca bezczynność, wiążąca się z konsekwencjami, również o charakterze finansowym. Koszty tych konsekwencji finansowych poniosą podatnicy - mówił Ryszard Warda, sędzia Sądu Okręgowego w Ostrołęce.

Następnie sędzia odczytał uchwałę zjazdu stowarzyszenia Iustitia. Wspomniał również o proteście pracowników sądów.

- Solidaryzujemy się z pracownikami, którzy wychodzą, by upomnieć się za godne zarobki za ciężką pracę. Chcą tylko, żeby nie było gorzej, żeby nie zarabiać z roku na rok coraz mniej, mimo zwiększenia obowiązków - wskazał, dodając:

Walczymy nie dla siebie, ale dla dobra obywateli. By prawo było równe dla wszystkich, by każd odpowiadał za siebie, tak jak stanowią odpowiednie przepisy, a nie tak, jak chce władza polityczna.

Zobacz zapis naszej transmisji na żywo z protestu:

Wasze opinie

STOP HEJT. Twoje zdanie jest ważne, ale nie może ranić innych.
Zastanów się, zanim dodasz komentarz
Brak możliwości komentowania artykułu po trzech dniach od daty publikacji.
Komentarze po 7 dniach są czyszczone.
Kalendarz imprez
maj 2024
PnWtŚrCzPtSoNd
 29  30 dk1 dk2 dk3 dk4 dk5
dk6 dk7 dk8 dk9 dk10 dk11 dk12
dk13 dk14 dk15 dk16 dk17 dk18 dk19
dk20 dk21 dk22 dk23 dk24 dk25 dk26
dk27 dk28 dk29 dk30 dk31  1  2
×