zdjecie 2007
zdjecie 2007
zdjecie 2007
2018-07-06T09:46:00+02:00 eOstroleka.pl
Region,

Łomża w patriotycznych muralach z okazji święta niepodległości [ZDJĘCIA]

REKLAMA
fot. lomza.plfot. lomza.pl
REKLAMA
0
0
5

Postać marszałka Józefa Piłsudskiego na koniu zwieńczyła serię trzech historycznych murali, które powstały w tym roku w Łomży z okazji jubileuszu 600-lecia nadania jej praw miejskich oraz 100-lecia odzyskania niepodległości przez Polskę. Malowidło zdobi jedną ze ścian bloku przy Placu Niepodległości.

- To dla mnie wielki zaszczyt, że mogłem uczestniczyć w tym przedsięwzięciu. Czuję ogromną satysfakcję, że została doceniona moja wiedza, myślenie i pędzel – mówi autor malowidła Rafał Roskowiński, twórca Gdańskiej Szkoły Muralu, artysta, malarz, pionier i legenda polskiego muralizmu. Maluje od prawie 30 lat. Jego pasją jest też historia, o której może opowiadać godzinami. - Murale są jednym ze sposobów na wskrzeszanie lokalnego patriotyzmu oraz pokazywanie naszej tożsamości narodowej. Jesteśmy wielkim narodem i powinniśmy to podkreślać – tłumaczy autor około 300 murali w Polsce.

W grodzie nad Narwią czuje się świetnie. Jak podkreśla stał się on dla niego drugim miastem rodzinnym, do którego będzie wracał zawsze z sentymentem. - To piękne miasto, jest tu zachowany porządek urbanistyczny, przyjazna i ładna zabudowa z dziewiętnastowiecznymi kamienicami w obrębie Starego Rynku. Miasto posiada wizję i własną tożsamość. Podczas tegorocznego jak i ubiegłorocznego pobytu spotkaliśmy się z niezwykłą gościnnością łomżan. Na każdym kroku okazywali oni swoją serdeczność i aprobatę do tego co robimy – opowiada i dodaje, że coś takiego jest mało spotykane. Te słowa potwierdza Katarzyna Sykus, prezes zarządu z Fundacji RoskoArt, która oprócz organizacji pracy artysty pomaga mu w malowaniu.

Mural z marszałkiem Józefem Piłsudskim powstał w ramach projektu Miejskiego Domu Kultury-Domu Środowisk Twórczych "Piłsudski w Łomży". Projekt dofinansowało Narodowe Centrum Kultury z programu "Murale Polskiej Niepodległości". Oprócz tego dwa murale powstały jeszcze w maju. Jeden przy ul. Giełczyńskiej na ścianie zewnętrznej wygradzającej teren Muzeum Północno-Mazowieckiego, prezentuje orszak Księcia Janusza w rocznicę nadania praw miejskich Łomży. Drugie malowidło wielkoformatowe widnieje na budynku przy ul. Polowej 35 nawiązuje do rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę.

W sumie miasto zdobi już 7 murali, bo 4 powstały w ubiegłym roku, pod hasłem "Ku Niepodległej". Wszystkie nawiązują do lokalnej historii. Na tym jednak nie koniec, bo prezydent Łomży Mariusz Chrzanowski zamierza dalej kontynuować rozpoczętą inicjatywę. - Murale to jeden ze sposobów upiększania miasta. Widać, że zostały pozytywnie zaakceptowane przez naszych mieszkańców i tego typu sztuka przypadła im do gustu. Mogą one być również atrakcyjnym sposobem na zwiększenie lokalnej świadomości historycznej. Uważam, że warto dalej to robić – mówi i dodaje, że Miasto będzie prowadziło rozmowy ze spółdzielniami mieszkaniowymi w celu udostępnienia przez nie budynków.

Źródło: lomza.pl

REKLAMA

Wasze opinie

STOP HEJT. Twoje zdanie jest ważne, ale nie może ranić innych.
Zastanów się, zanim dodasz komentarz
Brak możliwości komentowania artykułu po trzech dniach od daty publikacji.
Komentarze po 7 dniach są czyszczone.
Zobacz również
Kalnedarz imprez
sierpień 2021
PnWtŚrCzPtSoNd
 26  27  28  29  30  31 dk1
dk2 dk3 dk4 dk5 dk6 dk7 dk8
dk9 dk10 dk11 dk12 dk13 dk14 dk15
dk16 dk17 dk18 dk19 dk20 dk21 dk22
dk23 dk24 dk25 dk26 dk27 dk28 dk29
dk30 dk31  1  2  3  4  5
×