eOstroleka.pl
Powiat ostrołecki, UJAWNIAMY

Maciej Wąsik objęty szczególną ochroną w Zakładzie Karnym w Przytułach Starych

REKLAMA
zdjecie 7618
Maciej Wąsik, fot. Kancelaria PremieraMaciej Wąsik, fot. Kancelaria Premiera
REKLAMA

Maciej Wąsik został objęty szczególną ochroną w Zakładzie Karnym w Przytułach Starych. Taką informację potwierdziliśmy w sądzie. Były wiceminister ma nie odbierać i nie przyjmować posiłków, deklaruje jedynie przyjmowanie płynów. W jego przypadku do sądu nie wpłynął jednak wniosek o przymusowe dokarmianie.

Były wiceminister spraw wewnętrznych i administracji Maciej Wąsik trafił do Zakładu Karnego w Przytułach Starych, w gminie Rzekuń, po tym, jak został skazany na karę 2 lat pozbawienia wolności w tzw. aferze gruntowej. Pod więzieniem codziennie odbywają się manifestacje jego zwolenników. Sprawa Wąsika oraz drugiego skazanego Mariusza Kamińskiego urosła do rangi jednego z najważniejszych tematów politycznych w kraju.

Wczoraj prezydent Andrzej Duda ujawnił, że prowadzący protest głodowy Mariusz Kamiński, decyzją sądu, będzie przymusowo dokarmiany. W przypadku Macieja Wąsika, jak się dziś dowiedzieliśmy, takiej decyzji nie ma, choć on również prowadzi głodówkę. Dodatkowo były wiceminister za kratami objęty jest szczególną ochroną.

- Do chwili obecnej do II Wydziału Karnego Sądu Okręgowego w Ostrołęce wpłynęły jedynie zawiadomienia Dyrektora Zakładu Karnego w Przytułach Starych informujące o osadzeniu do odbycia kary Macieja W., który nie odbiera i nie spożywa posiłków dostarczonych mu przez administrację (deklaruje, że jedynie przyjmuje płyny) oraz o objęciu osadzonego szczególną ochroną, o której mowa w art. 88d k.w. - mówi sędzia Marcin Korajczyk, rzecznik prasowy Sądu Okręgowego w Ostrołęce.

Co oznacza objęcie szczególną ochroną?

Objęcie szczególną ochroną obowiązuje w momencie, gdy występuje poważne zagrożenie lub istnieje bezpośrednia obawa wystąpienia poważnego zagrożenia dla życia lub zdrowia osadzonego. Dyrektor zakładu karnego obejmuje takiego skazanego szczególną ochroną w warunkach zwiększonej izolacji i zabezpieczenia.

Szczególna ochrona polegać może m.in. na kontroli stanu zdrowia, udzielaniu pomocy psychologicznej, stałym monitorowaniu skazanego, zakazie pozostawiania skazanego samotnie w celi mieszkalnej lub innym pomieszczeniu, z wyjątkiem cel i pomieszczeń monitorowanych; wzmożonej obserwacji zachowania skazanego; zwiększeniu stopnia izolacji od innych skazanych; częstszej wizytacji celi mieszkalnej przez wyznaczonych funkcjonariuszy lub pracowników Służby Więziennej niż w odniesieniu do skazanych, wobec których nie podjęto decyzji o objęciu szczególną ochroną; określeniu szczególnego sposobu korzystania z zabezpieczeń techniczno-ochronnych w celi mieszkalnej; częstszej kontroli posiadanych przez skazanego w celi mieszkalnej przedmiotów, w tym leków, niż w odniesieniu do skazanych, wobec których nie podjęto decyzji o objęciu szczególną ochroną czy częstszej kontroli celi mieszkalnej niż w odniesieniu do skazanych, wobec których nie podjęto decyzji o objęciu szczególną ochroną.

REKLAMA

Wasze opinie

STOP HEJT. Twoje zdanie jest ważne, ale nie może ranić innych.
Zastanów się, zanim dodasz komentarz
Brak możliwości komentowania artykułu po trzech dniach od daty publikacji.
Komentarze po 7 dniach są czyszczone.
Kalendarz imprez
luty 2024
PnWtŚrCzPtSoNd
 29  30  31 dk1 dk2 dk3 dk4
dk5 dk6 dk7 dk8 dk9 dk10 dk11
dk12 dk13 dk14 dk15 dk16 dk17 dk18
dk19 dk20 dk21 dk22 dk23 dk24 dk25
dk26 dk27 dk28 dk29  1  2  3
×