eOstroleka.pl
Polska,

Marsz Wolności, Solidarności i Niepodległości [ZDJĘCIA]

REKLAMA
zdjecie 3514
fot. eOstroleka.pl fot. eOstroleka.pl
REKLAMA
zdjecie 3514
Warszawa: Ulicami stolicy przeszedł Marsz Wolności, Solidarności i Niepodległości. Marsz został zorganizowany przez Prawo i Sprawiedliwość oraz środowiska z nim związane.

Według wstępnych szacunków, udział w marszu wzięło około 20 tys. osób. Manifestujący przeszli z Placu Trzech Krzyży pod Belweder, gdzie pod pomnikiem Józefa Piłsudskiego przemawiał prezes PiS Jarosław Kaczyński. Poniżej przemówienie lidera Prawa i Sprawiedliwości.

Proszę państwa, czy możemy sobie wyobrazić Polskę inną niż ta dziś? Polskę, w której będzie pluralizm mediów, w której nie będzie się wyrzucało odważnych dziennikarzy z telewizji, a innych za pisanie prawdy. Polskę, w której nie będzie się przygotowywało ustawy o cenzurze, gdzie nie będzie więźniów politycznych - bo przecież mamy dziś ludzi siedzących w więzieniu tylko za organizację ośmieszających premiera manifestacji. Polskę, w której prof. UW nie będzie musiał mówić - jak to ostatnio usłyszałem, że „więcej wolności w jego instytucie było w latach 80. niż dziś”. Polskę, w której nie będzie się narzucało od zewnątrz poprawności politycznej. Po prostu wolną Polskę! My mamy pomysł na wolną Polskę. My przyszliśmy oddać hołd tym, którzy zginęli i walczyli, ale też po to, by Polska była w końcu wolna! Te ostatnie lata, kiedy wolność jest ograniczana - konsekwentnie, pomysłowo i perfidnie - ten okres się skończył!

Potrzebna jest nam wolność! Bo jak mówili - nie ma polskości bez wolności! Bo wolność jest związana z polskością w sposób bezpośredni. Jeśli chcemy być Polakami, musimy być ludźmi wolnymi! I będziemy wolnymi! Te tłumy przekonują mnie i zapewne wielu innych, że ta pełna wolność w naszym kraju wróci! Ale wolność jest czymś ogromnie cennym i jednocześnie pełnym tylko wtedy, gdy jest połączona z solidarnością. Bo wolność jest arcyważna, ale wolność jest także wyrzutem sumienia, kiedy majątek - nasz wspólny majątek - jest dzielony bardzo nierówno, kiedy mamy do czynienia z sytuacją, w której ludzie uczciwi, którzy chcą pracować - nie mają pracy, nie mają środków do życia. Coraz więcej jest rodzin w Polsce, którzy nie mają nawet absolutnego minimum. Wtedy wolność nie ma swojego smaku.

Musimy budować Polskę solidarną! Ci którzy stanęli do walki 13 grudnia, którzy w sierpniu i po sierpniu, chcieli Polski wspólnotowej, solidarnej. Chcieli - i chociaż wielu spośród nich żyje i działa - chcą dalej! Ale chcą tego też - jestem o tym przekonany - wszyscy uczciwi Polacy, nawet ci, którzy są dzisiaj otumaniani błędną i szkodliwą ideą indywidualizmu nieliczącego się z nikim i niczym. Indywidualizmu, który zapomina o wspólnocie, zapomina o narodzie, bo naród jest wspólnotą! Bo my, Polacy jesteśmy wspólnotą i musimy ją budować. Jestem przekonany, że niebawem będziemy ją budować z podobną siłą i determinacją co w naszych wielkich miesiącach z lat 1980-1981. Zbudujemy polską solidarność, zbudujemy polski solidarny naród!

Zwyciężymy do końca tylko wtedy, gdy nasz naród wolny i solidarny będzie żył w silnym i niepodległym państwie! Pamiętajcie państwo, że bez własnego kraju, bez suwerenności i atrybutów z nią związanych, nie będziemy w stanie zrealizować niczego, co jest naszym wspólnym przedsięwzięciem, niczego co będzie budowało wspólnotę każdej polskiej rodziny i narodu jako całości. Dziś często suwerenność narodowa jest wystawiana na sprzedaż. Jedni chcą ją sprzedawać - można powiedzieć - na zachód. Inni chcą ją sprzedawać na wschód! Chcą, by Polska żyła bezpiecznie dzięki gwarancjom tych, którzy już nam kiedyś to przez kilkadziesiąt lat obiecywali. Starsi pamiętają, jak to się skończyło. Takich gwarancji nie potrzebujemy, potrzebujemy Polski niepodległej!

Jesteśmy wielkim europejskim narodem, ale jesteśmy nim tylko wtedy, gdy tego chcemy! Nie od święta! Trzeba budować polską solidarność i godność na co dzień, w relacjach z innymi państwami. Uczynić to może tylko nowa władza, lepsza pod każdym względem od tej, która jest dziś. Ona wkrótce powstanie! Już na początku przyszłego roku będziemy próbowali stworzyć nowy rząd, a jeśli się nie uda - będziemy próbowali dalej, aż do ostatecznego zwycięstwa. Zapewniam, że PiS nie zrezygnuje i zwycięży!

Tak, proszę państwa! Zwyciężymy jeżeli będziemy zdecydowani, mądrzy i pełni wiedzy. Wiedzy także o polskiej historii, wiedzy która będzie wypływała także z nauki wielkich, przed którymi pomnikami składaliśmy dzisiaj kwiaty i wieńce. Także nauki tego największego z wielkich, przed którego pomnikiem dzisiaj stoimy. On uczył, że niepodległość jest zadaniem, że wolność jest zadaniem, tego samego uczył największy z Polaków, Jan Paweł II. O tym musimy pamiętać - i jestem przekonany, że pamiętamy, bo przyszliśmy tutaj.

Trzeba powiedzieć bardzo głośno: będzie Polska wolna, będzie Polska solidarna, będzie Polska niepodległa![źródło: wPolityce.pl / Niezależna.pl]
Kalendarz imprez
lipiec 2024
PnWtŚrCzPtSoNd
dk1 dk2 dk3 dk4 dk5 dk6 dk7
 8 dk9 dk10 dk11 dk12 dk13 dk14
dk15 dk16 dk17 dk18 dk19 dk20 dk21
 22 dk23 dk24 dk25  26  27 dk28
 29  30 dk31  1  2  3  4
×