zdjecie 3934
zdjecie 3934
zdjecie 3934
2020-04-04T09:00:00+02:00 eOstroleka.pl
Ostrołęka,

Nie wejdziesz do lasu, nie pójdziesz nad wodę! W życie weszły nowe przepisy

REKLAMA
REKLAMA
9
4
20

W życie weszły kolejne restrykcje związane z epidemią koronawirusa w Polsce, od 3 kwietnia nie wejdziesz do lasu i nie odpoczniesz nad wodą.

Komunikat w sprawie zakazu wstępu do lasów i Parków Narodowych, na polecenie premiera, wydały Lasy Państwowe. Przynajmniej do 11 kwietnia nie będzie można przebywać ani spacerować po ternach leśnych.

W trosce o zdrowie i bezpieczeństwo, w związku ze stanem epidemii oraz dyspozycją Premiera RP, od 3 kwietnia do 11 kwietnia br. włącznie, Lasy Państwowe wprowadzają tymczasowy zakaz wstępu do lasu. - czytamy w komunikacie.

 

Wiosenna pogoda powoduje, że co raz częściej wiele osób postanawia spedzać te dni nad wodą lub w lesie. Należy jednak pamiętać, że w dalszym ciągu nie można wychodzić z domu z wyjątkiem dojazdu do pracy lub załatwiania spraw niezbędnych do życia codziennego.

 

Niestety ostatnie dni pokazują, że mimo próśb i apeli, wciąż dużo osób wykorzystuje czas odizolowania na pikniki i towarzyskie spotkania, m.in. na terenach zarządzanych przez Lasy Państwowe. Dlatego na podstawie art. 11 ust. 2 ustawy z 2 marca 2020 r. o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych i w związku z § 17 ust. 1 rozporządzenia Rady Ministrów z 31 marca 2020 r. w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii, dyrektor generalny Lasów Państwowych polecił wprowadzić okresowy zakaz wstępu - do 11 kwietnia br. włącznie. Straż Leśna będzie egzekwowała przestrzeganie tego zakazu.

Dodatkowo od 3 kwietnia obowiązuję zakaz przebywania nad woda oraz amatorskiego połowu ryb. Przestrzegania zakazu mają pilnować terenowe placówki Państwowych Straży Rybackich.

W razie stwierdzenia przypadków niestosowania się do zaleceń wydanych w sprawie zwalczania epidemii koronawirusa, proszę informować policję. Policja posiada kompetencje uprawniające do nakładania grzywien w drodze mandatu karnego na osoby ignorujące ograniczenia wprowadzone w związku z koronawirusem. - czytamy w komunikacie Komendy Wojewódzkiej PSR do posterunków terenowych.

 

Zakaz korzystania z parków, plaż, bulwarów, promenad i rowerów miejskich

Od 1 kwietnia do odwołania obowiązuje także zakaz przebywania na plażach i terenach zielonych, pełniących funkcje publiczne. Zakaz dotyczy więc parków, zieleńców, promenad, bulwarów, ogrodów botanicznych i zoologicznych, czy ogródków jordanowskich. Ostatnie doświadczenia pokazują, że są to miejsca, w których dochodzi do gromadzenia się ludzi, a tym samym – do zwiększenia szans na zakażenie.

Większość Polaków stosuje się do wydawanych zaleceń, jednak wciąż zdarzają się sytuacje, które narażają nas wszystkich na ryzyko zarażenia. Przykłady z innych krajów pokazują, że kluczem do ograniczenia zakażeń jest maksymalne ograniczenie kontaktów. Za wszelką cenę musimy zahamować tempo, w jakim dochodzi do dalszej transmisji wirusa. Bądźmy ostrożni i stosujmy się do nowych zasad! - czytamy na stronach www Ministerstwa Zdrowia.

REKLAMA

Wasze opinie

STOP HEJT. Twoje zdanie jest ważne, ale nie może ranić innych.
Zastanów się, zanim dodasz komentarz
Brak możliwości komentowania artykułu po trzech dniach od daty publikacji.
Komentarze po 7 dniach są czyszczone.
Zobacz również
Kalnedarz imprez
sierpień 2021
PnWtŚrCzPtSoNd
 26  27  28  29  30  31 dk1
dk2 dk3 dk4 dk5 dk6 dk7 dk8
dk9 dk10 dk11 dk12 dk13 dk14 dk15
dk16 dk17 dk18 dk19 dk20 dk21 dk22
dk23 dk24 dk25 dk26 dk27 dk28 dk29
dk30 dk31  1  2  3  4  5
×