zdjecie 9440
zdjecie 9440
zdjecie 9440
2012-02-01T09:42:00+01:00 eOstroleka.pl
Ostrołęka,

Potwierdziły się nasze informacje: Janusz Pawelczyk od środy pracuje w Urzędzie Miasta

REKLAMA
REKLAMA

We wtorek jako pierwsi informowaliśmy, że były komendant policji w Ostrołęce będzie prawdopodobnie pracował w Urzędzie Miasta jako doradca prezydenta Kotowskiego. W środę informacje te potwierdziły się.

Jak podaje na swojej stronie internetowej Urząd Miasta, z dniem 1 lutego prezydent Ostrołęki przyjął na stanowisko doradcy Janusza Pawelczyka, byłego Komendanta Miejskiego Policji w Ostrołęce.

Janusz Pawelczyk będzie odpowiadał za obszar przeciwdziałania przemocy, profilaktykę uzależnień, programy poprawy bezpieczeństwa mieszkańców.

Zakres obowiązków doradcy prezydenta obejmie również postępowania z dokumentami zawierającymi informacje niejawne, sprawy ochrony systemów i sieci teleinformatycznych. Janusz Pawelczyk będzie uczestniczył także w pracach zespołów zadaniowych analizujących strategiczny rozwój miasta pod względem bezpieczeństwa w obszarze gospodarki miejskiej (min. infrastruktura techniczna, transport, gospodarka komunalna).

Pawelczyk nie jest pierwszym byłym komendantem ostrołęckiej policji, który trafił do samorządu. Przed nim taką sama drogę po przejściu na emeryturę obrał Mirosław Dąbkowski. Jest nie tylko dyrektorem Meditransu, podlegającego Urzędowi Marszałkowskiemu, ale również miejskim radnym z ramienia Platformy Obywatelskiej (jest też szefem powiatowych struktur tej partii).

We wrześniu 2011 r. Janusz Pawelczyk zrezygnował ze stanowiska komendanta policji. Stało się tak po serii materiałów przygotowanych m.in. przez ogólnopolskie media, a dotyczących wydarzeń w KMP (sprawa pijanego policjanta i tzw. blue taxi).

Informacja o wykształceniu i przebiegu dotychczasowej pracy byłego komendanta ostrołęckiej KMP:

Janusz Pawelczyk jest z wykształcenia prawnikiem, absolwentem Uniwersytetu Warszawskiego.
W 2001 r. ukończył Studium Oficerskie w Wyższej Szkole Policji w Szczytnie, odbył także prawniczą aplikację prokuratorską, zakończoną egzaminem prokuratorskim. Posiada wykształcenie podyplomowe w zakresie administracji publicznej.

W latach 1991 - 2012 pracował na różnych stanowiskach w Policji, przez ostatnie pięć lat był komendantem miejskim policji w Ostrołęce. Nie należy do żadnej partii politycznej.

W okresie kierowania przez Janusza Pawelczyka KMP w Ostrołęce zdecydowanie ograniczono przestępczość zorganizowaną na terenie miasta i powiatu. Przy współpracy z okolicznymi samorządami zrealizowany został program doposażenia policji, dzięki któremu ostrołęcka jednostka jest obecnie jedną z najlepiej wyposażonych na Mazowszu i w Polsce (sprzętu transportowy, informatyczny). Osobiste zaangażowanie ówczesnego komendanta doprowadziło do rozpoczęcia budowy nowej siedziby Komendy Miejskiej Policji w Ostrołęce, a miasto stało się liderem programów profilaktycznych.

W 2011 r. w Ostrołęce zorganizowano największą w Polsce imprezę profilaktyczną PAT. Ostrołęcka policja i miasto, otrzymały statuetkę lidera programu „Profilaktyka a Ty”. Wydarzenie zostało objęte patronatem Unii Europejskiej w ramach polskiej prezydencji.

Inne zrealizowane przy współpracy KMP i samorządów programy profilaktyczne:
- „Widzisz Mnie, Zwolnij!” - w ramach tego programu prowadzono szkolenia na temat bezpieczeństwa na drodze, wyposażając ww. odbiorców w elementy odblaskowe (15 tys. odbiorców),
- „Bądź Bezpieczna” - w zakresie samoobrony przeszkolono kilkaset kobiet,
- „Krzyże Kurpiowszczyzny” - zrealizowano specjalny film zawierający treści dot. bezpieczeństwa publicznego,
- „Bezpieczna Jesień Życia” - w ramach tego przedsięwzięcia kilka tysięcy starszych osób informowano o zagrożeniach przestępczością.

Kilka lat temu swoją działalność rozpoczął również „Komisarz Kurpik”- maskotka, która poprzez zabawę przekazuje najmłodszym mieszkańcom Miasta i powiatu treści edukacyjne w zakresie profilaktyki.

REKLAMA
zdjecie 9440
Kalendarz imprez
wrzesień 2021
PnWtŚrCzPtSoNd
 30  31 dk1 dk2 dk3 dk4 dk5
dk6 dk7 dk8 dk9 dk10 dk11 dk12
dk13 dk14 dk15 dk16 dk17 dk18 dk19
dk20 dk21 dk22 dk23 dk24 dk25 dk26
dk27 dk28 dk29 dk30  1  2  3
×