eOstroleka.pl
Polska,

Prawo o zgromadzeniach zaostrzone: Prezydent podpisał ustawę

REKLAMA
zdjecie 2232
zdjecie 2232
fot. policja.pl fot. policja.pl
REKLAMA

Prezydent Bronisław Komorowski podpisał ustawę nowelizującą Prawo o zgromadzeniach.

Na oficjalnej stronie Kancelarii Prezydenta czytamy: Podstawowym celem ustawy uchwalonej z inicjatywy Prezydenta RP jest ustanowienie przepisów wspomagających ochronę pokojowych demonstrantów przed chuligańskimi ekscesami zagrażającymi ich życiu lub zdrowiu, a także zapobieżenie powstawaniu szkód materialnych.

Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej kierując projekt ustawy do Sejmu miał na względzie dwie wartości: poszanowanie wolności organizowania pokojowych zgromadzeń oraz troskę o bezpieczeństwo osób, które w sposób pokojowy manifestują swoje poglądy. Istotne jest również bezpieczeństwo osób trzecich, nieangażujących się w demonstrację, jednak bezpośrednio lub pośrednio zagrożonych agresją.


Jednak zmiany w przepisach o zgromadzeniach zawarte w prezydenckiej nowelizacji od początku krytykowały organizacje pozarządowe, m.in. Helsińska Fundacja Praw Człowieka. O odrzucenie nowelizacji apelował przewodniczący NSZZ „Solidarność” Piotr Duda. Solidarność już na początku lipca zapowiedziała złożenie wniosku do Trybunału Konstytucyjnego w przypadku uchwalenia nowych przepisów.

Najważniejsze zmiany wprowadzane do ustawy z dnia 5 lipca 1990 r. - Prawo o zgromadzeniach:

• Wprowadzenie zakazu posiadania przez uczestników zgromadzenia wyrobów pirotechnicznych lub innych niebezpiecznych materiałów lub narzędzi.

• Możliwość dopuszczenia zakazu organizowania 2 lub więcej zgromadzeń w tym samym miejscu i czasie, jeżeli nie jest możliwe ich oddzielenie lub odbycie w taki sposób, aby ich przebieg nie zagrażał życiu lub zdrowiu ludzi albo mieniu.

• W przypadku zgłoszenia 2 lub więcej zgromadzeń w tym samym miejscu i czasie – zobowiązanie organu gminy do wezwania organizatora zgromadzenia zgłoszonego później do zmiany miejsca lub czasu zgromadzenia. Chodzi o przypadki, kiedy oddzielenie zgromadzeń lub ich wspólne odbycie nie jest możliwe względu na potrzebę zachowania porządku publicznego.

• Zmiana terminu, w jakim najpóźniej powinno dotrzeć do organu gminy zgłoszenie o zgromadzeniu. Termin ten wskutek nowelizacji wyniesie 3 dni robocze.

• Modyfikacja procedury odwoławczej od decyzji zakazującej zgromadzenia polegająca na określeniu terminów dla poszczególnych czynności.

• Zobowiązanie organu gminy do delegowania swoich przedstawicieli na zgromadzenia, jeżeli przewidywana liczba uczestników jest większa niż 500 lub istnieje niebezpieczeństwo naruszenia porządku publicznego w trakcie trwania zgromadzenia.

• Ustanowienie wykroczenia, które może popełnić przewodniczący zgromadzenia poprzez zaniechanie działań zmierzających do zachowania pokojowego charakteru zgromadzenia albo przez uczestnika zgromadzenia, który zlekceważy decyzje przewodniczącego.


[źródło: prezydent.pl]

Kalendarz imprez
kwiecień 2024
PnWtŚrCzPtSoNd
dk1 dk2 dk3 dk4 dk5 dk6 dk7
dk8 dk9 dk10 dk11 dk12 dk13 dk14
dk15 dk16 dk17 dk18 dk19 dk20 dk21
dk22 dk23 dk24 dk25 dk26 dk27 dk28
dk29 dk30  1  2  3  4  5
×