zdjecie 1780
zdjecie 1780
2021-10-25T13:00:32+02:00 eOstroleka.pl
Ostrołęka,

Prezydent Ostrołęki o swoim procesie: Czuję się trochę jak bohater filmów Davida Lyncha

REKLAMA
REKLAMA
1
2
30

Prezydent Ostrołęki Łukasz Kulik udzielił wywiadu "Rzeczpospolitej". Jak stwierdził, w postępowaniu sądowym, które toczy się przeciwko niemu w Sądzie Rejonowym w Ostrołęce, liczy na "całkowite uniewinnienie".

Łomżyńska prokuratura w styczniu skierowała akt oskarżenia w sprawie prezydenta Ostrołęki Łukasza Kulika. Choć część wątków w śledztwie zostało umorzonych, to jednak materiał dowodowy zgromadzony w całej sprawie pozwolił na skierowanie aktu oskarżenia. Do Sądu Rejonowego w Ostrołęce trafił on 29 stycznia.

Prokuratura zarzuca Łukaszowi Kulikowi popełnienie czterech przestępstw związanych z nieprawidłowościami przy organizacji przetargów. Prezydent Ostrołęki nie przyznał się do winy i odmówił składania wyjaśnień. Poniżej fragment komunikatu prokuratury.


Z ustaleń śledztwa wynika, iż Łukasz K., pełniąc funkcję Prezydenta Miasta Ostrołęka, w dniach 03 września 2019 roku, 25 września 2019 roku, 17 września 2019 roku oraz 08 listopada 2019 roku, w Ostrołęce, w związku z czynnościami w postępowaniach o udzielenie zamówień publicznych w zakresie inwestycji „ Budowa ulicy Majewskiego w Ostrołęce”, „Przebudowa ulicy Krańcowej w Ostrołęce” oraz inwestycji „Wymiany chodnika i nawierzchni ulicy Olimpijskiej w Ostrołęce”, gdzie jako kierownik zamawiającego, złożył oświadczenia, iż nie podlega wyłączeniu w postępowaniu o udzielenie zamówień publicznych, albowiem nie pozostawał przed upływem trzech lat od wszczęcia przedmiotowych postępowań w stosunku zlecenia z wykonawcą ubiegającym się o udzielenie zamówienia, podczas gdy faktycznie w dniu 10 grudnia 2018 roku zawarł w imieniu Miasta Ostrołęka z ubiegającym się o udzielenie zamówień Markiem T., umowę zlecenia na wykonanie czynności polegających na weryfikacji dokumentacji znajdującej się w Wydziale Inwestycji Miejskich, Wydziale Dróg, Wydziale Finansów, Budżetu, Podatków i Opłat, a także wiedząc, iż Marek T. będąc prawomocnie skazany z art. 286 § 1 k.k. podlega wykluczeniu z przetargów, zaniechał działań zmierzających do weryfikacji karalności Marka T. i wykluczenia go z przetargów, po czym w dniach 12 września 2019 roku oraz 15 października 2019 roku zawarł jako Prezydent Miasta Ostrołęka umowę Markiem T. jako wykonawcą, na mocy której zlecił wykonawcy działającemu jako właściciel firmy TYSZMARK-POL MPBO wykonanie robót budowalnych w zakresie zadań inwestycyjnych „Budowa ulicy Majewskiego w Ostrołęce” oraz „Przebudowa ulicy Krańcowej w Ostrołęce – etap II część 2”. W przypadku dwóch pozostałych inwestycji do zawarcia umów nie doszło z uwagi na odrzucenie oferty Marka T. oraz unieważnienie jednego z postępowań przetargowych. 

Ustalono także, iż Łukasz K. działał w celu osiągnięcia korzyści majątkowej przez wykonawcę Marka T. oraz na szkodę interesu publicznego , wyrażającego się w konieczności zapewnienia wiarygodności dokumentów w obrocie prawnym oraz zagwarantowaniu równych pozycji uczestnikom przetargów publicznych.


Również o tym Łukasz Kulik rozmawiał z dziennikarką "Rzeczpospolitej". "Zarzuca się panu nieprawidłowości przy przetargach. Na jakie rozstrzygnięcie Pan liczy?" - zapytano prezydenta Ostrołęki.

- Oczywiście, że na całkowite uniewinnienie. Każdej osobie zainteresowanej proponuję, żeby przejrzała dokumenty mojej sprawy. Uważam, że w ogóle nie powinienem mieć postawionych zarzutów - odpowiedział Łukasz Kulik "Rzeczpospolitej".

W sprawie przetargowej proces trwa. Mamy kolejną rozprawę w listopadzie, będą przesłuchiwani świadkowie (...) Czuję się trochę jak bohater filmów Davida Lyncha. Ale cóż, prokurator musi przeprowadzić postępowanie. Wierzę, że niezawisły sąd oceni wszystko, co zostało zebrane i mnie uniewinni.

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA

Wasze opinie

STOP HEJT. Twoje zdanie jest ważne, ale nie może ranić innych.
Zastanów się, zanim dodasz komentarz
Brak możliwości komentowania artykułu po trzech dniach od daty publikacji.
Komentarze po 7 dniach są czyszczone.
Kalendarz imprez
listopad 2021
PnWtŚrCzPtSoNd
 1 dk2 dk3 dk4 dk5 dk6 dk7
dk8 dk9 dk10 dk11 dk12 dk13 dk14
dk15 dk16 dk17 dk18 dk19 dk20 dk21
dk22 dk23 dk24 dk25 dk26 dk27 dk28
dk29 dk30  1  2  3  4  5
×