2017-03-16T10:00:00+01:00 eOstroleka.pl
Ostrołęka,

Uwaga! Oszuści wyłudzają pieniądze metodą „na kuriera”.

REKLAMA
fot. eOstrołęka.pl
2
1
0

Oszuści wyłudzający pieniądze od starszych osób wymyślili nową metodę. Tym razem podszywają się pod kurierów.

Policja ostrzega przed nowym sposobem oszustów wyłudzających pieniądze od starszych osób. W ostatnim czasie na terenie naszego kraju pojawiła się metoda działania sprawców „na kuriera”.

Na czym polega nowy sposób oszustów? Do osoby w starszym wieku dzwoni mężczyzna przedstawiający się za kuriera i informuję, że za godzinę ma doręczyć jej paczkę. Po pewnym czasie osoba otrzymuje drugi telefon, od mężczyzny który podaje się za funkcjonariusza policji i informuje ją, że na terenie miasta grasuje szajka fałszywych kurierów i aby pomóc policji w ich ujęciu musi przekazać mu określoną kwotę gotówki. Wysokość kwoty jest różna, od kilku nawet do kilkudziesięciu tysięcy złotych. Oczywiście rozmówca zapewnia ją, że bezpośrednio po zakończonej akcji pieniądze zostaną zwrócone.

- Pamiętajmy, aby po otrzymaniu takiego telefonu nie wpadać w panikę i zachować trzeźwy umysł. Pomimo tego, że przestępcy wywierają na nas presję czasu, to nie możemy jej się poddać. Przede wszystkim nie podawajmy żadnej osobie sumy posiadanej gotówki. Po otrzymaniu takiego telefonu rozłączmy dokładnie rozmowę i skontaktujmy się z członkami naszej rodziny i poinformujmy ich o otrzymaniu telefonu. Bardzo ważne jest, aby kontaktować się z naszą rodzina na numery, które mamy od dawna zapisane, a nie, które podaje nam rozmówca. Nigdy także nie przekazujmy żadnej gotówki osobom obcym, nawet jeśli opowiadają nam historie np. o wypadku, czy innej pilnej pomocy naszym bliskim. Stosujmy zasadę ograniczonego zaufania, nie otwierajmy również drzwi osobom obcym. Należy także pamiętać, że prawdziwy policjant, czy funkcjonariusz innych służb nie ma prawa żądać od nas żadnych pieniędzy, jeśli to robi, to znak, że mamy do czynienia z oszustem – mówi mł. asp. Tomasz Żerański, rzecznik prasowy Komendy Miejskiej Policji w Ostrołęce.

W przypadku otrzymania takiego telefonu od razu powinniśmy skontaktować się z dyżurnym policji pod numerem telefonu 112, bądź bezpośrednio z dyżurnym ostrołęckiej komendy, który da nam  odpowiednie wskazówki jak mamy dalej postępować.

Wasze opinie

STOP HEJT. Twoje zdanie jest ważne, ale nie może ranić innych.
Zastanów się, zanim dodasz komentarz
Brak możliwości komentowania artykułu po trzech dniach od daty publikacji.

Brak Waszych opinii do tego artykułu, bądź pierwszy.

Zobacz również
Kalnedarz imprez
kwiecień 2020
PnWtŚrCzPtSoNd
 30  31  1  2  3  4 5
 6  7  8  9  10  11  12
 13  14  15  16 17  18  19
 20  21  22  23  24  25  26
 27  28  29  30  1  2  3
Dzisiaj:
Brak wydarzeń