2012-09-20T21:01:00+02:00 eOstroleka.pl
Polska,

Zamieniono ciała ofiar katastrofy smoleńskiej: Jest zawiadomienie do prokuratury

REKLAMA
fot. premier.gov.pl

Pełnomocnik prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego w śledztwie smoleńskim, złożył do prokuratury zawiadomienie o możliwości popełnienia przestępstwa. Chodzi o skandal związany z zamianą ciał ofiar tragedii w Smoleńsku.

Niniejszym zawiadamiam o możliwości popełnienia przestępstwa z art. 231 §1 k.k. i art. 239 §1 k.k. w kwietniu 2010 roku na terenie Federacji Rosyjskiej oraz w Warszawie poprzez następujące zaniechania funkcjonariuszy publicznych: 1. niewnioskowanie o dopuszczenie do udziału i nieuczestniczenie w sekcjach zwłok 95 ofiar, prowadzonych na terenie Federacji Rosyjskiej, 2. nienakazanie przeprowadzenia oględzin zwłok i sekcji zwłok 96 ofiar, co w konsekwencji, naruszając ważny interes publiczny i prywatny, co najmniej utrudniło postępowanie karne (…) prowadzone przez Wojskową Prokuraturę Okręgową w Warszawie - napisał mecenas Piotr Pszczółkowski.

Brak przeprowadzenia na terenie Polski oględzin i sekcji zwłok spowodował w konsekwencji decyzję o ekshumacji zwłok Przemysława Gosiewskiego, Janusza Kurtyki, Zbigniewa Wassermana i Anny Walentynowicz - dodał mecenas Pszczółkowski w uzasadnieniu.

Zespół parlamentarny, którym kieruje poseł Antoni Macierewicz zapowiedział z kolei, że złoży wniosek do marszałek Sejmu o powołanie międzynarodowej komisji do spraw zbadania przyczyn katastrofy smoleńskiej. W czwartek odbyło się posiedzenie parlamentarnego zespołu, w którym uczestniczyły rodziny ofiar oraz politycy.

Wszystkie procedury i działania związane z badaniem tragedii były świadomie fałszowane, a opinia publiczna była wprowadzana w błąd przez premiera Donalda Tuska i ówczesną minister zdrowia Ewę Kopacz - stwierdził poseł Macierewicz.

- Zespół parlamentarny zwraca się do wszystkich klubów parlamentarnych. Zwrócimy się do marszałka Sejmu i liczymy na to, że na najbliższym posiedzeniu zostanie poddany pod głosowanie wniosek, o powołanie międzynarodowej komisji do zbadania tragedii smoleńskiej. A równocześnie w każdej z kolejnych sekcji zwłok, będą brali udział międzynarodowi eksperci, czy to pan Michael Baden, który jest do tego gotów, czy to eksperci z Instytutu Medycyny Sądowej, którzy byli gotowi uczestniczyć w sekcjach zwłok Anny Walentynowicz - powiedział poseł Antoni Macierewicz.

Żona tragicznie zmarłego w katastrofie smoleńskiej byłego wicepremiera rządu Przemysława Gosiewskiego zapoznała się wczoraj z opinią dotyczącą śmierci jej męża. Badania sekcyjne potwierdziły nieprawidłowości w rosyjskiej dokumentacji sądowej i lekarskiej. Stwierdzono, że obrażenia są typowe dla ofiar katastrof lotniczych.

Senator Gosiewska mówi, że to bardzo ogólna opinia; na wiele pytań brakuje odpowiedzi, a wielu badań nie można już przeprowadzić z powodu upływu czasu.

- Nie badano nic innego niż to czy nasi bliscy mogli zginąć w wypadku lotniczym. Na to musieliśmy czekać dwa i pół roku. To jest bezprawie, że po dwóch i pół roku dopiero otwiera się trumny w Polsce. Te badania powinny być wykonane w 2010 roku. Teraz po tym czasie stwierdza się, że określonych badań nie można wykonać ze względu na upływa czasu. Niestety w Polsce nikt do tej pory nie poniósł za to odpowiedzialności - powiedziała Beata Gosiewska.

Wypowiedź mec. Piotra Pszczółkowskiego:
  

Wypowiedź posła Antoniego Macierewicza:


Wypowiedz Beaty Gosiewskiej:[źródło: Radio Maryja / Niezależna.pl / Gazeta Polska Codziennie]

Zobacz również
Kalnedarz imprez
kwiecień 2020
PnWtŚrCzPtSoNd
 30  31  1  2  3  4 5
 6  7  8  9  10  11  12
 13  14  15  16 17  18  19
 20  21  22  23  24  25  26
 27  28  29  30  1  2  3
Dzisiaj:
Brak wydarzeń