2018-05-28T22:07:39+02:00 eOstroleka.pl
Ostrołęka,

Będą debatować na temat możliwości poprawy zdrowia mieszkańców

REKLAMA
REKLAMA
0
0
1

Największe wyzwania w profilaktyce chorób zakaźnych oraz poprawa stanu zdrowia dzieci z powiatu ostrołęckiego to tematy przewodnie spotkania, które odbędzie się w poniedziałek, 4 czerwca w Urzędzie Miasta Ostrołęki.

Wydarzenie odbędzie się w ramach ogólnopolskiego cyklu edukacyjnego „Zdrowie-Człowiek-Profilaktyka” i zostało objęte honorowym patronatem Prezydenta Miasta Ostrołęki Pana Janusza Kotowskiego. Partnerami merytorycznymi spotkania są organizacje działające na rzecz zdrowia: Stowarzyszenie Parasol dla Życia oraz Fundacja Aby Żyć. Celem spotkania jest podsumowanie inicjatyw zdrowotnych realizowanych w regionie, przedstawienie ich efektów oraz planów na najbliższą przyszłość.

O priorytetach zdrowotnych w profilaktyce chorób zakaźnych opowie Lekarz Maria Kapuśniak, z Oddziału obserwacyjno-zakaźnego- Mazowieckiego Szpitala Specjalistycznego im. dr Józefa Psarskiego w Ostrołęce. O doświadczeniach w realizacji programów profilaktycznych oraz ich efektach opowie Pani Agnieszka Busz, Dyrektor Wydziału Zdrowia i Spraw Społecznych Urzędu Miasta Płocka.

Do udziału w wydarzeniu zaproszeni zostali przedstawiciele samorządów terytorialnych szczebla gminnego i powiatowego województwa mazowieckiego, radni, środowisko medyczne, w tym lekarze praktycy, pielęgniarki oraz przedstawiciele Państwowej Inspekcji Sanitarnej.


Konferencja odbędzie się w poniedziałek, 4 czerwca br. o godzinie 11:00, w Urzędzie Miasta przy Placu gen. Józefa Bema 1 w Ostrołęce w Sali 9.

REKLAMA

Wasze opinie

STOP HEJT. Twoje zdanie jest ważne, ale nie może ranić innych.
Zastanów się, zanim dodasz komentarz
Brak możliwości komentowania artykułu po trzech dniach od daty publikacji.
~Gość, 10:25 30-05-2018,   100%

Definicje profilaktyki zdrowotnej - dwie

Na ogół ludziom od pokoleń indoktrynowanym przez propagandę medyczną trudno jest zrozumieć różnicę między zdrowiem a leczeniem chorób. Dzieci konsumpcjonizmu chętnie wierzą, że od ich zdrowia jest medycyna, więc sami o zdrowie nie muszą, a nawet nie powinni dbać, bo nawet nie wypada. Od tego wszak jest specjalista od chorób – lekarz; kompletny ignorant w dziedzinie zdrowia. A przecież różnica jest tak zasadnicza – jak między Homo sapiens a Homo insipiens.

Wielu zwyczajnie nie zdaje sobie sprawy, że istnieją dwie definicje profilaktyki zdrowotnej – prozdrowotna i promedyczna. Pierwotną zdefiniował prekursor profilaktyki zdrowotnej Hipokrates, a stało się to przeszło 2.400 lat temu:

Profilaktyka zdrowotna to zapobieganie chorobom poprzez utrwalenie prawidłowych wzorców zdrowego stylu życia. Hipokrates

Hipokratejska definicja profilaktyki zdrowotnej obowiązywała do roku 1996, kiedy to WHO (Światowa Organizacja Zdrowia – znana z działalności chorobotwórczej agenda ONZ) ogłosiła swoją – promedyczną definicję profilaktyki zdrowotnej:

Profilaktyka zdrowotna to działania mające na celu zapobieganie chorobom, poprzez ich wczesne wykrycie i leczenie. Definicja WHO

W zasadzie sprawę tę można by pozostawić bez komentarza, ale na jedną rzecz nie sposób nie zwrócić uwagi. Otóż obie definicje tego samego – profilaktyki zdrowotnej – są alternatywne, czyli że nawzajem się wykluczają. I właśnie to – przyjęcie jednej z tych dwóch alternatywnych definicji profilaktyki zdrowotnej – odróżnia Homo sapiens od Homo patiens.
Autor: Józef Słonecki
źródło: http://portal.bioslone.pl/profilaktyka-zdrowotna/definicje
odpowiedz   •   oceń :  
Serwis eOstroleka.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.
Zobacz również
Kalnedarz imprez
lipiec 2020
PnWtŚrCzPtSoNd
 29  30 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31  1  2