eOstroleka.pl
Powiat ostrołecki,

Finansowy chaos w budżecie gminy Rzekuń. Interweniuje RIO, wójt zrzuca winę na radnych

REKLAMA
fot. eOstrołęka.plfot. eOstrołęka.pl
REKLAMA

Regionalna Izba Obrachunkowa uchyliła podjętą przez Radę Gminy Rzekuń uchwałę w sprawie wieloletniej prognozy finansowej. Po licznych zmianach w budżecie wprowadzonych przez radnych RIO objęła także nadzorem tegoroczny plan wydatków i dochodów. Wójt Rzekunia, Stanisław Godzina o taki stan rzeczy obwinia członków rady.

Na stronie internetowej Urzędu Gminy w Rzekuniu ukazał się list skierowany do mieszkańców, pod którym podpisał się wójt Stanisław Godzina. List dotyczy wydarzeń po jednej z ostatnich posiedzeń gminnego samorządu. Podjęta przez radę uchwała dotycząca Wieloletniej Prognozy Finansowej została uchylona przez Regionalną Izbę obrachunkową. Ponadto RIO objęła także nadzorem aktualny budżet gminy po tym jak radni wprowadzili liczne zmiany w bieżącym planie dochodów i wydatków.

Zdaniem wójta Godziny winę za interwencję RIO w budżecie gminnym ponoszą radni. Włodarz Rzekunia uważa także, że konsekwencje spowodowane nadzorem RIO będą miały bezpośredni wpływ na zdolności inwestycyjne gminy. Poniżej zamieszczamy pełną treść listu autorstwa Stanisława Godziny.

Szanowni Państwo,

Wójt Gminy Rzekuń informuje, że w wyniku zmian dokonanych głównie przez radnych należących do Klubu w Radzie Gminy Rzekuń, Regionalna Izba Obrachunkowa uchyliła uchwałę w sprawie Wieloletniej Prognozy Finansowej na 2017 r. Gmina Rzekuń od maja 2016 r. nie posiada aktualnej WPF co znacznie utrudnia planowanie rozwoju Gminy.

Jednocześnie informuję, że po zmianach dokonanych przez tych samych radnych RIO wszczęła postępowanie nadzorcze do uchwały budżetowej na rok 2017.

Bardzo liczne zmiany dokonane w budżecie powodują niemożliwość realizacji dużej ilości zadań inwestycyjnych, jak np. wymiana ogrzewania w budynku remizo - świetlicy w Zabielu,  rozbudowa  i  modernizacja sieci wodociągowych -  zabezpieczone środki w wysokości 300 tys. zł zostały zdjęte. Niemożliwe będzie zagospodarowanie skweru przy kościele w Rzekuniu. Podnoszony argument, że inwestycja ta jest za droga jest tylko pretekstem, by zadania tego nie realizować. Nie można mówić, że zagospodarowanie centralnego miejsca w naszej Gminie o wartości zbliżonej do przebudowy 0,5 km drogi jest zbyt wysoki. Ponadto, nie będzie środków na żwirowanie dróg. Nie zorganizujemy festynu "Powitanie Lata" ani nie ogłosimy konkursu na najładniejszą posesję i nie nagrodzimy wybitnych mieszkańców naszej Gminy za osiągnięcia sportowe i artystyczne. Najbardziej drastycznym przykładem nieodpowiedzialności Rady jest zdjęcie zabezpieczenia finansowego z dróg w Tobolicach i Czarnowcu, na które zostały podpisane już umowy z wykonawcami. Rozwiązanie umów skutkować będzie koniecznością wypłaty kar umownych w wysokości ok. 80 tys. zł.

RIO uchyliła też uchwałę o zaciągnięciu częściowo umarzalnej pożyczki z WFOŚiGW, ponieważ radni zmieniając budżet nie uwzględnili jej w stosownych dokumentach. Skutkuje to utratą środków na inwestycje. Po raz kolejny działania radnych należących do Klubu przyczyniają się do utraty środków na inwestycje. Przypomnę, że utraciliśmy środki na miejsca integracji w Rozworach, Zabielu i Dzbeninie w wysokości ok. 240 tys. zł.

Wójt Gminy Rzekuń
Stanisław Godzina

REKLAMA

Wasze opinie

STOP HEJT. Twoje zdanie jest ważne, ale nie może ranić innych.
Zastanów się, zanim dodasz komentarz
Brak możliwości komentowania artykułu po trzech dniach od daty publikacji.
Komentarze po 7 dniach są czyszczone.
Kalendarz imprez
grudzień 2023
PnWtŚrCzPtSoNd
 27  28  29  30 dk1 dk2 dk3
dk4 dk5 dk6 dk7 dk8 dk9 dk10
dk11 dk12  13 dk14  15 dk16 dk17
 18 dk19  20  21  22  23  24
 25  26  27  28  29  30 dk31
×