eOstroleka.pl
Powiat ostrołecki,

Wojewoda wyhamował radnych z Rzekunia. Uchwała o referendum unieważniona

REKLAMA
Na zdjęciu: Bartosz Podolak radny gminy Rzekuń (po prawej), fot. eOstrołęka.plNa zdjęciu: Bartosz Podolak radny gminy Rzekuń (po prawej), fot. eOstrołęka.pl
REKLAMA

Wojewoda mazowiecki Zdzisław Sipiera uchylił uchwałę dotyczącą referendum podjętą przez Radę Gminy Rzekuń. W referendum mieszkańcy mieli wypowiedzieć się na temat przyłączenia części miejscowości Ławy, Goworki i Nowa Wieś Wschodnia do Ostrołęki.

Mazowiecki wojewoda wydał rozstrzygnięcie nadzorcze stwierdzające nieważność podjętej przez Radę Gminy Rzekuń uchwały z dnia 29 grudnia 2016 r. o przeprowadzeniu referendum lokalnego w sprawie przyłączenia części Gminy Rzekuń do miasta Ostrołęka.

W uzasadnieniu do decyzji uchylającej uchwałę wojewoda stwierdza, że została ona podjęta w sprzeczności z prawem. Uchwała dotycząca referendum podjęta może być jedynie na wniosek grupy mieszkańców, nie zaś z inicjatywy radnych.

„W toku kontroli legalności uchwały, organ nadzoru stwierdził, iż została ona podjęta pomimo braku inicjatywy mieszkańców gminy, co czyni ją sprzeczną z prawem” - czytamy w uzasadnieniu do decyzji wojewody.

Wójt gminy Rzekuń, Stanisław Godzina, w swoim oświadczeniu opublikowanym na internetowej stronie urzędu twierdzi, że już na etapie prac legislacyjnych nad uchwałą wiedział o tym, że jest ona niezgodna z prawem.

- Niestety, na sesji w dniu 29 grudnia 2016 r. Przewodniczący Rady Edward Gryczka nie udzielił mi głosu, bym mógł przedstawić wyjaśnienia. Wielokrotnie radny Bartosz Podolak w różnych mediach zapewniał o braku zagrożenia dla referendum – pisze w swoim oświadczeniu wójt Rzekunia. Jego zdaniem podjęcie uchwały o referendum w takim kształcie w jakim uchylona została przez wojewodę, świadczyć może o braku doświadczenia i wiedzy w zakresie znajomości i stosowania prawa.

- Obecnie procedowane jest nowe referendum, tym razem z inicjatywy mieszkańców. Niestety, czasu zostało bardzo mało. Rada Gminy powinna do 22 marca br. wyrazić swoją opinię w sprawie zmiany granic. Mając na uwadze krótkie terminy, na sesji w dniu 31 stycznia br. zgłosiłem projekt uchwały w sprawie przeprowadzenia konsultacji, który został odrzucony. Biorąc pod uwagę 30-dniowy czas, który ma Wojewoda na ocenę legalności uchwały może okazać się, że Rada nie będzie mogła w żadnej formie przeprowadzić stosownych i wymaganych prawem konsultacji i tym samym nie wyrazi swojej opinii w sprawie zmiany granic. Jako wójt dopełniłem wszystkich wymaganych prawem formalności – pisze dalej w swoim oświadczeniu wójt Godzina.

Pełną treść oświadczenia wójta gminy Rzekuń Stanisława Godziny oraz treść uzasadnienia do uchylonej uchwały znaleźć można na oficjalnej stroni Urzędu Gminy Rzekuń.

REKLAMA

Wasze opinie

STOP HEJT. Twoje zdanie jest ważne, ale nie może ranić innych.
Zastanów się, zanim dodasz komentarz
Brak możliwości komentowania artykułu po trzech dniach od daty publikacji.
Komentarze po 7 dniach są czyszczone.
Kalendarz imprez
grudzień 2023
PnWtŚrCzPtSoNd
 27  28  29  30 dk1 dk2 dk3
dk4 dk5 dk6 dk7 dk8 dk9 dk10
dk11 dk12  13 dk14  15 dk16 dk17
 18 dk19  20  21  22  23  24
 25  26  27  28  29  30 dk31
×