eOstroleka.pl
Polska,

Gliński: Potrzebna reforma systemu zdrowia [WIDEO]

REKLAMA
zdjecie 3514
Profesor Piotr Gliński fot. mypis.plProfesor Piotr Gliński fot. mypis.pl
REKLAMA
zdjecie 3514

Podczas konferencji prasowej swojego eksperta od systemu zdrowotnego przedstawił kandydat na premiera rządu technicznego prof. Piotr Gliński. Przy programie dotyczącym ochrony zdrowia współpracuje z nim dr hab. Krzysztof Krajewski-Siuda.

Według Piotra Glińskiego podstawowym zadaniem jego potencjalnego rządu byłaby reforma systemu zdrowia oparta na większej dostępności lekarzy specjalistów, a także poprawie systemu finansowania i funkcjonowania służby zdrowia. Kandydat na premiera uważa także, że państwo musi współuczestniczyć w finansowaniu najdroższych procedur medycznych, a także zwiększyć swój udział przy ochronie zdrowia zębów dzieci. Zmiana powinna dotyczyć także zasad refundacji leków.

Gliński mówił także o dwóch tematach, które trzeba rozwiązać natychmiast. Chodzi tu o kolejki do specjalistów, a także zadłużenie szpitali, które sięga dziś horrendalnych rozmiarów.

Konkretne rozwiązania dla tych problemów starał się prezentować ekspert Piotra Glińskiego – dr hab. Krzysztof Krajewski-Siuda. Proponuje on wprowadzenie konkurencji pomiędzy funduszami zdrowotnymi, czyli zniesienie monopolu Narodowego Funduszu Zdrowia. Według Krajewskiego-Siudy, ten ostatni ma rację bytu, ale powinien być poddany grze rynkowej w walce z innymi ubezpieczycielami.

Cały system ochrony zdrowia zaproponowany przez eksperta wspierającego Piotra Glińskiego opierałby się na trzech filarach ubezpieczeń. Każdy z kolejnych rozszerzałby katalog bezpłatnych usług medycznych, jednocześnie zwiększając obłożenie składką. Na przykład w pierwszym filarze byłyby dostępne podstawowe usługi zdrowotne, jak opieka ambulatoryjna czy refundacja leków. W drugim znalazłyby się procedury specjalistyczne, a w trzecim także usługi dodatkowe, które dziś nie znajdują się w koszyku świadczeń.

Ciekawą propozycją Krajewskiego-Siudy jest zmiana zasad funkcjonowania struktury szpitali. Według eksperta powinniśmy zrezygnować z ordynatorów oddziałów. W tej sytuacji każdy z pacjentów mógłby wybrać sobie lekarza pracującego na oddziale jako swojego lekarza prowadzącego. Ma to zmniejszyć koszty i jednocześnie zwiększyć poziom leczenia.

Profesor Piotr Gliński zaproponował już wcześniej ekspertów w dziedzinie gospodarki, a także eksperta od demografii – prof. Ewę Leś. Dr hab. Krzysztof Krajewski-Siuda odpowiada w zapleczu eksperckim Glińskiego właśnie za służbę zdrowia. W kolejnych dniach zostaną zaprezentowani kolejni eksperci, a także propozycje programowe rządu technicznego.źródło: mypis.pl
Kalendarz imprez
lipiec 2024
PnWtŚrCzPtSoNd
dk1 dk2 dk3 dk4 dk5 dk6 dk7
 8 dk9 dk10 dk11 dk12 dk13 dk14
dk15 dk16 dk17 dk18 dk19 dk20 dk21
 22 dk23 dk24 dk25  26  27 dk28
 29  30 dk31  1  2  3  4
×