eOstroleka.pl
Polska,

Gliński przedstawił zespół ekspertów rządu technicznego

REKLAMA
zdjecie 8667
zdjecie 8667
Profesor Piotr Gliński fot. mypis.plProfesor Piotr Gliński fot. mypis.pl
REKLAMA

Kandydat na premiera Piotr Gliński przedstawił zespół ekspertów, który współpracuje z nim w misji tworzenia "rządu technicznego", który mógłby powstać w wyniku konstruktywnego wotum nieufności niedawno złożonym w Sejmie. Zaprezentowano także elementy programowe w kolejnych działach funkcjonowania państwa.

Wśród ekspertów profesora Glińskiego znaleźli się Wanda Zwinogrodzka – ekspert teatralny, Czesław Warsewicz – były prezes PKP Intercity, prof. Andrzej Waśko – polonista, Jerzy Zająkała – wójt gminy Łubianka, członek Komitetu Regionów UE, dr Mieczysław Kominek – muzykolog, gen. Roman Polko – były  szef GROM i wiceszef BBN, prof. Włodzimierz Pańkow – socjolog, Wojciech Kaczmarczyk – specjalista od funduszy europejskich, Maciej Świrski – były wiceszef PAP (będzie pełnił funkcję rzecznika prasowego zespołu ekspertów), prof. Edward Malec – fizyk, prof. Wojciech Rypniewski – biofizyk, prof. Witold Modzelewski – prawnik, prof. Piotr Pogonowski – specjalista od zarządzania i bezpieczeństwa, dr Dariusz P. Kucharski – specjalista od spraw celnych, dr Leszek Buller – były wiceszef UOP, prof. Jacek Czaputowicz – były szef KSAP, prof. Antoni Kamiński – socjolog, prof. Ewa Leś – ekspert od spraw demograficznych, prof. Krzysztof Rybiński – ekonomista, Paweł Soloch – ekspert Instytutu Sobieskiego, historyk, specjalista od instytucji państwa, Anna Streżyńska – była szefowa UKE, dr Przemysław Żurawski vel Grajewski – ekspert od spraw międzynarodowych.

- Polska jest w kryzysie, Polska dryfuje. Obecny styl rządzenia to styl propagandowy. (…) Obecny rząd nie jest przygotowany na funkcjonowanie w kryzysie – stwierdził Gliński. Mówił także, że w naszym kraju rośnie bezrobocie, a społeczne relacje słabną. Zwracał uwagę na styl uprawiania polityki, który jest zaprzeczeniem dobrej komunikacji ze społeczeństwem: - Rząd techniczny mógłby załagodzić spadek zaufania społecznego. Tylko taki rząd posiada zdolność odsunięcia od wpływu na polskie sprawy jawnych i ukrytych grup interesu, obecnie wyniszczających państwo – mówił także Gliński.

Prof. Piotr Gliński wyraził nadzieję, że jego podstawowe wystąpienie programowe będzie miało miejsce na forum obrad polskiego parlamentu. Według profesora już dziś trzeba wyznaczyć trzy cele programowe, są to: walka z bezrobociem, odbudowa polskiej wspólnoty i zaufania do państwa i polityki oraz budowa sprawnego państwa i instytucji publicznych. Kandydat na premiera rządu technicznego zapowiedział także serię konferencji na tematy programowe.

- Art. 158 mówi o konstruktywnym wotum nieufności. Ja jestem kandydatem na premiera w wyniku konstruktywnego wotum nieufności. Mimo to jestem blokowany w mediach. Apeluję do polskiej opinii publicznej i polityków. W Polsce łamane są podstawowe zasady demokracji – oświadczył prof. Piotr Gliński, który zaprotestował przeciwko działaniom mediów dotyczącym jego działalności jako kandydata na premiera.

Podczas konferencji zaprezentowano także cztery prezentacje programowe w zakresie nauki, edukacji, transportu oraz rolnictwa i wsi.

Prof. Edward Malec z Uniwersytetu Jagiellońskiego mówił o problemach z jakimi spotyka się polskie szkolnictwo wyższe. Zwracał uwagę na brak debaty pomiędzy środowiskiem akademickim, a organami, które decydują o kształcie nauki i szkolnictwa wyższego: - Jest źle, ale nie tak źle jak wskazują na to pieniądze kierowane na naukę – stwierdził prof. Malec. Według niego przy obecnie kierowanych środkach polska nauka radzi sobie całkiem dobrze. Mimo to są wielkie niewykorzystane obszary jej możliwości, a głównym tego powodem są pieniądze. Zaproponował zmiany w systemie szkolnictwa wyższego, które mogłyby dobrze wpłynąć na innowacyjność polskiej gospodarki, np. zwiększenie stypendiów naukowych czy ulgi w podatku CIT dla firm, które wprowadzają innowacyjne rozwiązania. Profesor Edward Malec zwrócił uwagę, że polskie uczelnie muszą być miejscem prowadzenia nieskrępowanej debaty.

Temat szkolnictwa wyższego podjął także prof. dr hab. Wojciech Rypniewski. Mówił głównie o stopniach naukowych. Według eksperta z zespołu Piotra Glińskiego, zmiany które wprowadziła nowa ustawa prawo o szkolnictwie wyższym w zakresie przyznawania stopni naukowych idą w złym kierunku. Skrytykował m. in. likwidację kolokwium habilitacyjnego oraz zasady przyznawania profesury.

Kolejnym z paneli tematycznych była edukacja. W tej sprawie wypowiedział się prof. Andrzej Waśko. Według niego trzeba wycofać się z reformy wprowadzenia do szkół 6-latków: - Tylko około 15% 6-letnich dzieci jest dzisiaj posyłanych do szkoły, a 80% społeczeństwa jest przeciwko tej reformie – mówi prof. Waśko. Zwrócił także uwagę na wartość wiedzy obywatelskiej, która płynie głównie z nauczania historii, ostatnio ograniczonego w szkołach średnich. Jego celem byłoby zwiększenie nauczania historii w klasach licealnych, technicznych i zawodowych. Andrzej Waśko zwracał także uwagę na patologię organizacyjną w szkolnictwie, gdzie nauczyciele zamiast uczyć - tworzą bezprzedmiotową dokumentację. Profesor uważa także, że nasz system edukacji prowadzi do złych efektów, takich jak bezrobocie. Postuluję w tej dziedzinie stworzenie nowego typu szkół, które uczyły by zawodów po liceum ogólnokształcącym.

Czesław Warsewicz mówił o trzech elementach strategii transportowej dla naszego kraju: - Transport jest podstawowym elementem każdej gospodarki, stanowi o jej konkurencyjności czy innowacyjności – uważa Warsewicz. Wyraził obawy o aktualne wykorzystanie środków europejskich, zwrócił przy tym uwagę na 10 mld złotych, które może stracić polska kolej. Według byłego szefa PKP Intercity trzeba podnieść jakość dróg, co wpłynie na poprawę bezpieczeństwa, która powinna być priorytetem w naszym kraju: - W ciągu ostatnich 10 lat zginęło około 50 tysięcy osób. To średniej wielkości miasto – mówi Warsewicz. Ekspert zwracał uwagę na przeniesienie transportu towarowego z tirów na tory.

O rolnictwie i wsi mówił Jerzy Zająkała, który na co dzień pełni rolę wójta gminy Łubianka. Jak stwierdził, ponad 38% Polaków zamieszkuje obszary wiejskie: - Polscy rolnicy zasługują na stworzenie im takich samych warunków gospodarowania, jakie mają rolnicy innych państw członkowskich UE – mówi Zająkała. Według eksperta powinno się dalej zmierzać do wyrównania dopłat bezpośrednich UE. Jak stwierdził, nie służy do tego przenoszenie pieniędzy z jednego filaru (rozwoju obszarów wiejskich) do drugiego filaru (środków na dopłaty). Ekspert mówił także o bezprecedensowej wyprzedaży polskiej ziemi i nie do końca rozsądnym pomyśle na sfiskalizowanie mieszkańców wsi.

Prezentacja ekspertów była jedną z inicjatyw prof. Piotra Glińskiego w jego misji stworzenia gabinetu technicznego, który rozpocząłby reformowanie naszego kraju. Kandydat na premiera zapowiedział kolejne inicjatywy i prezentację programu w zakresie kolejnych działów funkcjonowania państwa. Jak zapewnił prof. Piotr Gliński jego zaplecze eksperckie nie jest gabinetem cieni, ani zespołem jego kandydatów na ministrów.

źródło: myPiS.pl

Kalendarz imprez
kwiecień 2024
PnWtŚrCzPtSoNd
dk1 dk2 dk3 dk4 dk5 dk6 dk7
dk8 dk9 dk10 dk11 dk12 dk13 dk14
dk15 dk16 dk17 dk18 dk19 dk20 dk21
dk22 dk23 dk24 dk25 dk26 dk27 dk28
dk29  30  1  2  3  4  5
×