eOstroleka.pl
Polska,

Opłaty koncesyjne wzrosną: „Nie chcą dopuścić, by była TV Trwam i Radio Maryja”

REKLAMA
zdjecie 1654
zdjecie 1654
fot. eOstroleka.pl fot. eOstroleka.pl
REKLAMA
Sejm przegłosował w środę zmiany w ustawie o radiofonii i telewizji dotyczące kwestii pobierania opłat koncesyjnych. Oprócz zmian w ustawie o prawie telekomunikacyjnym, która może spowodować wzrost opłat za korzystanie z częstotliwości radiowych nawet do 300 mln zł posłowie przyjęli zmiany w ustawie o RTV. Podnoszą one opłaty za koncesje.

Zmiany są skutkiem decyzji Trybunału Konstytucyjnego, który zabronił ustalania wysokości opłat koncesyjnych na podstawie rozporządzenia Rady Ministrów. Zmiany w ustawie miały być wprowadzone do 5 sierpnia. Wówczas posłowie PiS ostrzegali, że może to doprowadzić do sytuacji, w której nadawcy nie będą musieli opłacać rat za koncesje.

W przyspieszonym tempie powstał i był procedowany projekt autorstwa senatorów PO. Przewidywał on kwotę opłaty koncesyjnej dla telewizji cyfrowej w wysokości 12 mln 945 tys. zł. Okazało się jednak, że w ustawie figuruje zupełnie inna kwota. - W czasie prac w Sejmie okazało się, że kwota wzrosła dwukrotnie, do 25 mln 890 tys. zł. To bariera dla nowych podmiotów na rynku - mówi Barbara Bubula.

Posłowie PiS podkreślają, że ustawa po raz kolejny może okazać się bublem prawnym ze względu na fatalny sposób procedowania i nierówność podmiotów, gdyż podmioty, które zyskały do tej pory koncesję, będą płacić prawdopodobnie zdecydowanie mniej niż te, które uzyskają koncesję w II turze postępowań.

- To głosowanie zadecydowało o zabetonowaniu ładu medialnego w Polsce - komentuje Andrzej Jaworski.

- To, co się dzisiaj stało, to sprawa bardzo bolesna - powiedział z kolei o. Tadeusz Rydzyk, dyrektor Radia Maryja. Tak wysokie opłaty prowadzą do zniszczenia Radia Maryja i TV Trwam. Ojciec Tadeusz Rydzyk zaapelował o interwencję obywateli w tej sprawie u posłów swoich regionów.

- Każą płacić 25 mln. Dziś w Sejmie to przegłosowali rękami lewicy. Platforma to też przecież lewica. Oni szkodzą, nie chcą dopuścić, by była TV Trwam i Radio Maryja. Chcą nas wykończyć. Idźcie do tych posłów, telefonujcie do nich i zapamiętacie ich. Mówicie do nich, na waszym terenie, nie gdzie indziej. Idźcie do nich jeżeli na prawdę zależy wam na prawdzie. Nie bójcie się to Naród jest podmiotem, nie przedmiotem. Naród jest suwerenem, a oni maja służyć - mówił o. Tadeusz Rydzyk.


[źródło: Radio Maryja / mypis.pl]
Kalendarz imprez
czerwiec 2024
PnWtŚrCzPtSoNd
 27  28  29  30  31 dk1 dk2
dk3 dk4 dk5 dk6 dk7 dk8 dk9
 10 dk11 dk12 dk13 dk14 dk15 dk16
 17 dk18 dk19 dk20 dk21 dk22 dk23
dk24 dk25 dk26 dk27  28 dk29 dk30
×