zdjecie 8850
2017-06-12T19:38:40+02:00 eOstroleka.pl
Ostrołęka,

Ostrołęka: Energa buduje jaz na Narwi

REKLAMA
fot. eOstrołęka.pl
5
2
4

Spółka Energa Elektrownie rozpoczęła budowę jazu na rzece Narew. Będzie to unikalna na skalę europejską instalacja wyposażona w prototypowy system, który zabezpieczyć ma elektrownię przed niskimi stanami wody w rzece.

Z Narwi pobierana jest woda do celów chłodniczych w blokach energetycznych wytwarzających energię w technologii konwencjonalnej. Inwestycja ma na celu zabezpieczenie elektrowni przed niskimi stanami wodnymi na rzece. Sytuacja taka miała miejsce m.in. w ubiegłym roku.

- Jest to strategiczny i nowatorski projekt inwestycyjny w Grupie Energa - mówi Adam Galanek, wiceprezes Zarządu Energa Wytwarzanie - Inwestycja ma zapewnić niezbędną ilości wody do celów chłodniczych dla wszystkich bloków energetycznych w Energa Elektrownie Ostrołęka, przy niskich stanach wody i niekorzystnych warunkach atmosferycznych, takich jak susza lub zator wodny. Zamierzamy w ten sposób zabezpieczyć nasze elektrownie przed ewentualnymi sytuacjami kryzysowymi związanymi z niskim stanami wody w rzece - dodaje wiceprezes.

Inwestycja polega na zabudowie jazu powłokowego (bukłakowego) w korycie rzeki. Konstrukcja piętrząca, będzie wyposażona w unikalny na skalę Europy, prototypowy system 3 zamknięć powłokowych bez filarów pośrednich w korycie rzeki.

Jak wyjaśnia spółka pomiędzy zamknięciami pozostawiono 1,5-metrowe wolne przestrzenie, a powstałymi w ten sposób przelewami będzie przepuszczana woda, niezależnie od piętrzenia - co wynika z wymogów prawa, szczególnie w zakresie ochrony środowiska. Będzie to również dogodne miejsce do migracji organizmów wodnych oraz przepuszczania rumowiska. Dzięki takiemu rozwiązaniu, nie jest konieczna budowa przepławki dla migrujących ryb. To w efekcie znacząco obniża koszty inwestycji oraz skraca okres jej realizacji na żeglownej rzece. Każdy bukłak posiadać będzie niezależne sterowanie umożliwiające jego napełnienie i opróżnienie. Komory napełniająco-opróżniające, zlokalizowane będą na lewym brzegu Narwi. Dzięki temu rozwiązaniu, możliwe będzie doprowadzenie za pomocą specjalnych pomp wody do bukłaków oraz jej odprowadzenie.

Praca jazu odbywać się będzie w przypadku wystąpienia odchyleń od optymalnych dla bezpiecznej eksploatacji elektrowni stanów wody w rzece. Jaz będzie położony na dnie rzeki nie powodując blokady przepływu. W wyniku podpiętrzenia woda w rzece będzie nadal ujęta w korycie - bez zalewania stref przybrzeżnych.

Realizatorem inwestycji jest grudziądzka firma Melbud, z którą podpisano umowę maju 2017 r. Firma jest także odpowiedzialna za projekty wykonawcze.

- Przekazanie placu budowy nastąpiło 25 maja br. Jest to potwierdzenie zeszłorocznych założeń o rozpoczęciu budowy w pierwszej połowie roku. Obecnej trwają prace przygotowawcze do robót budowlanych, które rozpoczną się w połowie czerwca - mówi Paweł Gwiazdowski, Kierownik Projektu, z Działu Utrzymania Majątku Energa Elektrownie Ostrołęka.

Narew jest rzeką żeglowną, więc budowę trzeba było podzielić na trzy etapy. Pierwszy zostanie ukończony we wrześniu. Natomiast przekazanie do eksploatacji jazu przewidywane jest na koniec roku.

Źródło: cire.pl

Wasze opinie

STOP HEJT. Twoje zdanie jest ważne, ale nie może ranić innych.
Zastanów się, zanim dodasz komentarz
Brak możliwości komentowania artykułu po trzech dniach od daty publikacji.
~... , 22:23 12-06-2017,   100%
Noo super Paweł - gratuluję!
odpowiedz   •   oceń :  
~Gość, 13:23 13-06-2017,   100%
Ciekawe czy są przeprowadzone badania jak to wpłynie na poziom rzeki poniżej jazu? Jaki będzie spadek poziomu rzeki w czasie działania jazu? Jaka będzie szybkość nurtu na miejscach wolnych na jazie?

Ryba drapieżna prawdopodobnie da radę pokonać tą przeszkodę, ale już migracja tzw. białej ryby będzie prawdopodobnie zagrożona. Przepławki są robione przecież w ten sposób  żeby jak najbardziej spowolnić nurt umożliwiając każdej rybie migrację, a tu tego nie będzie.
odpowiedz   •   oceń :  
~Miecio , 17:41 13-06-2017,   -
Rozumiem , że śluza też zostanie wybudowana?
odpowiedz   •   oceń :  
~Staszica 9 , 10:21 14-06-2017,   100%
a co z rybami? ktoś pytał je o zdanie?
odpowiedz   •   oceń :  
Serwis eOstroleka.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.
Zobacz również
Kalnedarz imprez
listopad 2020
PnWtŚrCzPtSoNd
 26  27  28  29  30  31  1
dk2 dk3 dk4 dk5 dk6  7  8
 9  10  11  12  13  14  15
 16 dk17  18  19 dk20 dk21  22
 23  24  25  26  27  28  29
 30  1  2  3  4  5  6
Dzisiaj:
Brak wydarzeń
zdjecie 8850