2012-11-07T11:25:00+01:00 eOstroleka.pl
Kościół i społeczeństwo,

Rodzina Radia Maryja na audiencji u Benedykta XVI

REKLAMA
zdjecie 5131
Papież Benedykt XVI Papież Benedykt XVI
REKLAMA
zdjecie 5131

W Roku Wiary i niespełna miesiąc przed 21. rocznicą powstania Radia Maryja, słuchacze toruńskiej rozgłośni spotkają się w Watykanie na audiencji generalnej w Auli Pawła VI z Ojcem Świętym Benedyktem XVI.

Spotkanie z papieżem poprzedziła uroczysta Msza św., której przewodniczył ks. kard. Tarcisio Bertone - Sekretarz Stanu Stolicy Apostolskiej. Homilię wygłosił ks. abp Wacław Depo - Metropolita Częstochowski, przewodniczący Rady Konferencji Episkopatu ds. Środków Społecznego Przekazu.

Pielgrzymi będą się modlić także przy relikwiach bł. Jana Pawła II, by z Domu Ojca błogosławił Radiu Maryja i TV Trwam.

O. Tadeusz Rydzyk, dyrektor Radia Maryja powiedział, że pielgrzymka Rodziny Radia Maryja do Rzymu jest odpowiedzią na zaproszenie Ojca Świętego wyrażone przez Kongregację do Spraw Wiary.

- W Roku Wiary Ojciec Święty zaprasza do tego, by - razem z nim, następcą św. Piotra - wyznać wiarę. Zaprasza do Rzymu, do stóp apostolskich i do Ziemi Świętej - powiedział o. Tadeusz Rydzyk.

Dodał, że Rodzina Radia Maryja jedzie, także po to by prosić o umocnienie wiary. Pielgrzymka jest także wyrazem wsparcia dla papieża Benedykta XVI.

Pielgrzymi przybyli do Rzymu: autokarami, samolotami, pociągami oraz indywidualnie. Z Polski do Rzymu przyjechały trzy specjalne pociągi: „Nasz Dziennik”, „Radio Maryja” i „Telewizja Trwam”.

Rodzina Radia Maryja w latach 90. już kilkakrotnie pielgrzymowała do Ojca Świętego. Po raz pierwszy przybyła do Watykanu 23 marca 1994 roku.

Papież podkreślił wtedy, że „cenny wkład Radia Maryja w dzieło nowej ewangelizacji buduje rodzinę „Bogiem silną”, wychowuje społeczeństwo, a zwłaszcza młode pokolenie do cywilizacji miłości”.
Rok później podczas kolejnego spotkania Ojciec Święty wypowiedział znamienne słowa: - Ja Panu Bogu codziennie dziękuję, że jest w Polsce takie radio, co się nazywa Radio Maryja.

Błogosławiony Jan Paweł II zawierzył wtedy dalszą działalność i apostolstwo Radia Maryja Matce Najświętszej. Życzył także, aby radio rozwijało się i przyczyniało do utrwalania cywilizacji prawdy i miłości.

Jan Paweł II dostrzegał również zaangażowanie Radia Maryja w dziele nowej Ewangelizacji. Wyrazem tego były słowa wypowiedziane podczas trzeciego spotkania ze słuchaczami toruńskiej rozgłośni 18 kwietnia 1996 r. Ojciec Święty stwierdził wtedy, że Matka Boska nigdy zapewne nie spodziewała się, że będzie mówiła przez radio.

Rok później Rodzina Radia Maryja po raz kolejny przybyła do Rzymu. Wtedy padły ważne słowa Jana Pawła II na temat tożsamości mediów katolickich: - Modlitwa i katecheza to dwa istotne elementy, które wyróżniają radio katolickie spośród innych rozgłośni. Cieszę się, że są one obecne właśnie w Radiu Maryja.

Potem były kolejne spotkania Rodziny Radia Maryja z Janem Pawłem II.

Szczególne słowa podziękowania dla Radia Maryja z ust Ojca Świętego Jana Pawła II padły podczas jego podróży apostolskiej do Ojczyzny w 1999 roku. Papież przebywając w Toruniu 7 czerwca 1999 roku powiedział: - Raduję się obecnością słuchaczy Radia Maryja, które ma siedzibę w Toruniu. Rozgłośnia ta dociera do bardzo wielu rodaków w Polsce i na świecie. Wszystkim słuchaczom i pracownikom Radia życzę tej radości, jaka płynie ze zwiastowania Dobrej Nowiny. Niech Maryja, Gwiazda Nowej Ewangelizacji prowadzi wasze Radio na spotkanie nowych ludzi i nowych czasów. Dziękuję Wam za radiową katechezę, a szczególnie za modlitwy w intencji Kościoła i Papieża. Pozdrowieniem moim obejmuję również wszystkie rozgłośnie katolickie w Polsce, a jest ich wiele. Pomagają one ludziom w odkrywaniu piękna i mocy Ewangelii, która jest drogą do zbawienia każdego człowieka. Wasza działalność i apostolstwo są bardzo cenne, bardzo potrzebne Kościołowi i Ojczyźnie. Niech Wam Bóg błogosławi.

Kolejne spotkanie odbyło się 16 października w Watykanie. Ostatnie miało miejsce podczas beatyfikacji Ojca Świętego Jana Pawła II w 2011 roku.

Radio Maryja wspiera także Ojciec św. Benedykt XVI. W grudniu zeszłego roku na XX Rocznicę  Powstania Radia Maryja wystosował specjalne przesłanie. Wyraża w nim uznanie dla działalności rozgłośni i dzieł przy nim powstałych. Stwierdził, że powstała ona w trudnych czasach, ale owoce jej działalności są  obfite.

Ojciec Święty Benedykt XVI wyraził także swą radość z faktu, że dzięki Radiu Maryja i związaną z nim Telewizją Trwam, Jego Podróże Apostolskie, Audiencje środowe i inne wystąpienia mogą być odbierane w Polsce w języku ojczystym. „Jest to wyraźny wkład w przybliżanie Misji Piotrowej w waszym Kraju i wśród waszych Rodaków na obczyźnie” - napisano w przesłaniu. Benedykt XVI docenił także działalność chrześcijańsko-społeczną Radia Maryja.

Papież pozdrowił również Rodzinę Radia Maryja zgromadzoną w lipcu tego roku na Jasnej Górze podczas jubileuszowej XX Pielgrzymki Rodziny Radia Maryja.


[źródło: Radio Maryja]

REKLAMA
Kalendarz imprez
czerwiec 2022
PnWtŚrCzPtSoNd
 30  31 dk1 dk2 dk3 dk4 dk5
dk6 dk7 dk8 dk9 dk10 dk11 dk12
dk13 dk14 dk15 dk16 dk17 dk18 dk19
dk20 dk21 dk22 dk23 dk24 dk25 dk26
dk27 dk28 dk29 dk30  1  2  3
×