2012-11-08T13:25:00+01:00 eOstroleka.pl
Ostrołęka,

Ruszyła akcja „Być Bezpiecznym: Senior” [VIDEO, ZDJĘCIA]

REKLAMA
fot. D. Płoski
REKLAMA

Ruszyła kolejna akcja profilaktyczna realizowana wspólnie przez Komendę Miejską Policji w Ostrołęce i miejski samorząd. Tym razem zajęcia m.in. z podstaw samoobrony, o psychologicznym aspekcie przestępstwa, bezpieczeństwa w ruchu drogowym czy środkach komunikacji publicznej skierowane zostały do seniorów. Inauguracja akcji odbyła się w czwartek, 8 listopada.

„Być Bezpiecznym: Senior” to kolejna po szeregu kursów samoobrony dla kobiet akcja realizowana przez ostrołęcką policję przy wsparciu prezydenta Ostrołęki. Poprzez działania związane z akcją jej organizatorzy chcę nauczyć osoby starsze jak nie paść ofiarą przestępstwa.

- Samorząd miasta realizuje kolejne ciekawe przedsięwzięcie skierowane do osób starszych. Chcemy wspierać te osoby, zwłaszcza gdy chodzi o ich bezpieczeństwo - powiedział nam Janusz Kotowski, prezydent Ostrołęki.

Jednym z aspektów poruszanych podczas kilku spotkań z seniorami będzie kwestia coraz częstszych oszustw dokonywanych metodą na wnuczka. Policyjny psycholog nauczy seniorów w jaki sposób rozpoznać oszusta, podpowie jak radzić sobie w przypadku, gdy ktoś nieznajomy będzie próbował wykorzystać nadmierną ufność osoby starszej. Uczestnicy programu wezmą także udział w szeregu innych zajęć prowadzonych przez specjalistów z ostrołęckiej komendy.

- Nasze doświadczenia policyjne wskazują, że seniorzy to grupa, która jest szczególnie narażona na szereg różnego rodzaju przestępstw. Są to m.in. oszustwa, kradzieże, włamania czy napady. To poniekąd wynika z ich słabości fizycznej. W związku z tym powstała inicjatywa, by nauczyć seniorów jak nie stać się ofiarą przestępstwa. Chcemy uczyć ostrożności w kontaktach z ludźmi - mówił podczas spotkania inauguracyjnego Stanisław Szcześniak, komendant miejski policji w Ostrołęce. - Zaprezentowaliśmy dziś wykładowców, którzy będą prowadzić zajęcia z seniorami. Mamy m.in. w programie zajęcia z samoobrony, co nie znaczy, że będziemy uczyli staruszków karate. Będzie się to wiązało z tym, aby do samoobrony wykorzystać te rzeczy, które najczęściej mamy przy sobie, jak choćby parasol czy torebka - mówił komendant Szcześniak.

Wśród wykładowców pracujących z seniorami znaleźli się: psycholog z Komendy Wojewódzkiej Policji w Radomiu, asp Anna Szymańska, która podczas swoich zajęć poruszy psychologiczny aspekt przestępstwa. Zajęcia z samoobrony poprowadzi instruktor technik i taktyk Komendy Miejskiej Policji w Ostrołęce mł. asp. Robert Stypiński. O bezpieczeństwie w ruchu drogowym opowiadał będzie asystent Wydziału Ruchu Drogowego z ostrołęckiej komendy miejskiej, asp. Bogusław Umiński, zaś bezpieczeństwa w środkach komunikacji publicznej nauczy seniorów asp. Sylwester Marczak.

Pierwsze zajęcia z seniorami poprowadzi psycholog. Odbędą się one 14 listopada w godzinach 10:00 - 12:00 w siedzibie Wyższej Szkoły Administracji Publicznej w Ostrołęce przy ul. Korczaka 73.


D. Płoski

Materiał filmowy 1 :
Zobacz również
Kalnedarz imprez
marzec 2020
PnWtŚrCzPtSoNd
 24  25  26  27  28  29 1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11  12  13  14 15
16  17  18 19  20  21  22
 23  24  25  26  27  28  29
 30  31  1  2  3  4  5
Dzisiaj:
Brak wydarzeń