2012-11-08T13:25:00+01:00 eOstroleka.pl
Ostrołęka,

Ruszyła akcja „Być Bezpiecznym: Senior” [VIDEO, ZDJĘCIA]

REKLAMA
zdjecie 6778
fot. D. Płoski fot. D. Płoski
REKLAMA

Ruszyła kolejna akcja profilaktyczna realizowana wspólnie przez Komendę Miejską Policji w Ostrołęce i miejski samorząd. Tym razem zajęcia m.in. z podstaw samoobrony, o psychologicznym aspekcie przestępstwa, bezpieczeństwa w ruchu drogowym czy środkach komunikacji publicznej skierowane zostały do seniorów. Inauguracja akcji odbyła się w czwartek, 8 listopada.

„Być Bezpiecznym: Senior” to kolejna po szeregu kursów samoobrony dla kobiet akcja realizowana przez ostrołęcką policję przy wsparciu prezydenta Ostrołęki. Poprzez działania związane z akcją jej organizatorzy chcę nauczyć osoby starsze jak nie paść ofiarą przestępstwa.

- Samorząd miasta realizuje kolejne ciekawe przedsięwzięcie skierowane do osób starszych. Chcemy wspierać te osoby, zwłaszcza gdy chodzi o ich bezpieczeństwo - powiedział nam Janusz Kotowski, prezydent Ostrołęki.

Jednym z aspektów poruszanych podczas kilku spotkań z seniorami będzie kwestia coraz częstszych oszustw dokonywanych metodą na wnuczka. Policyjny psycholog nauczy seniorów w jaki sposób rozpoznać oszusta, podpowie jak radzić sobie w przypadku, gdy ktoś nieznajomy będzie próbował wykorzystać nadmierną ufność osoby starszej. Uczestnicy programu wezmą także udział w szeregu innych zajęć prowadzonych przez specjalistów z ostrołęckiej komendy.

- Nasze doświadczenia policyjne wskazują, że seniorzy to grupa, która jest szczególnie narażona na szereg różnego rodzaju przestępstw. Są to m.in. oszustwa, kradzieże, włamania czy napady. To poniekąd wynika z ich słabości fizycznej. W związku z tym powstała inicjatywa, by nauczyć seniorów jak nie stać się ofiarą przestępstwa. Chcemy uczyć ostrożności w kontaktach z ludźmi - mówił podczas spotkania inauguracyjnego Stanisław Szcześniak, komendant miejski policji w Ostrołęce. - Zaprezentowaliśmy dziś wykładowców, którzy będą prowadzić zajęcia z seniorami. Mamy m.in. w programie zajęcia z samoobrony, co nie znaczy, że będziemy uczyli staruszków karate. Będzie się to wiązało z tym, aby do samoobrony wykorzystać te rzeczy, które najczęściej mamy przy sobie, jak choćby parasol czy torebka - mówił komendant Szcześniak.

Wśród wykładowców pracujących z seniorami znaleźli się: psycholog z Komendy Wojewódzkiej Policji w Radomiu, asp Anna Szymańska, która podczas swoich zajęć poruszy psychologiczny aspekt przestępstwa. Zajęcia z samoobrony poprowadzi instruktor technik i taktyk Komendy Miejskiej Policji w Ostrołęce mł. asp. Robert Stypiński. O bezpieczeństwie w ruchu drogowym opowiadał będzie asystent Wydziału Ruchu Drogowego z ostrołęckiej komendy miejskiej, asp. Bogusław Umiński, zaś bezpieczeństwa w środkach komunikacji publicznej nauczy seniorów asp. Sylwester Marczak.

Pierwsze zajęcia z seniorami poprowadzi psycholog. Odbędą się one 14 listopada w godzinach 10:00 - 12:00 w siedzibie Wyższej Szkoły Administracji Publicznej w Ostrołęce przy ul. Korczaka 73.


D. Płoski

REKLAMA
Materiał filmowy 1 :
Kalendarz imprez
maj 2022
PnWtŚrCzPtSoNd
 25  26  27  28  29  30 dk1
dk2 dk3 dk4 dk5 dk6 dk7 dk8
dk9 dk10 dk11 dk12 dk13 dk14 dk15
dk16 dk17 dk18 dk19 dk20 dk21 dk22
dk23 dk24 dk25 dk26 dk27 dk28 dk29
dk30 dk31  1  2  3  4  5
×