eOstroleka.pl
Ostrołęka,

Bezpieczna i przyjazna Ostrołęka naszą wspólną sprawą: „Nowy program profilaktyczny to początek zmian” [VIDEO, ZDJĘCIA]

REKLAMA
zdjecie 3514
fot. J. Pych fot. J. Pych
REKLAMA
zdjecie 3514

Spotkaniem z samorządowcami, przedstawicielami służb mundurowych, wykładowcami akademickimi i młodzieżą, zainaugurowano program „Bezpieczna, przyjazna Ostrołęka - Nasza wspólna sprawa”.

Program został opracowany przez Janusza Pawelczyka - nowego doradcę prezydenta miasta. Będzie realizowany w latach 2012 - 2020 i jak powiedział nam pomysłodawca - wprowadzi wiele nowych działań profilaktycznych.

- Nowy program profilaktyczny to początek zmian, początek nowych działań. Będzie łączył w sobie wszystkie wcześniejsze tego typu projekty. Obejmuje bezpieczeństwo w najszerszym tego słowa znaczeniu, między innymi w domu, szkole czy na ulicy - tłumaczył w rozmowie z naszym portalem Pawelczyk. - Chcemy działać, docierając bezpośrednio do mieszkańców.

Spotkanie, które odbyło się w piątek, 30 marca, rozpoczęło się od przywitania zaproszonych gości. Do sali kameralnej Ostrołęckiego Centrum Kultury przybyli między innymi: przedstawiciele samorządów osiedlowych, radni miejscy, prokuratorzy rejonowy i okręgowy, przedstawiciele służb mundurowych oraz młodzież z ostrołęckich szkół.

Zebrani mięli okazję obejrzeć film profilaktyczny „Więzienie -  stracony czas”, przygotowany przez Okręgowy Inspektorat Służby Więziennej w Warszawie oraz Mazowiecką Komendę Wojewódzką Policji w Radomiu. Film opowiada o grupie młodych ludzi, którzy pod wpływem emocji łamią prawo i trafiają do zakładu karnego.

Po filmie Janusz Pawelczyk przedstawił wszystkim najważniejsze cele projektu, wśród których znalazły się, między innymi: zwiększenie poczucia bezpieczeństwa oraz działania mieszkańców na rzecz bezpieczeństwa, zwiększenie aktywności społecznej i propagowanie wśród dzieci i młodzieży pozytywnych form spędzania czasu wolnego. Jak podkreśla doradca prezydenta najważniejsze jest jednak utworzenie tzw. „funduszu aktywności społecznej”, z którego finansowane będą działania realizowane w ramach programu.

Na zakończenie spotkania odbyło się podsumowanie akcji profilaktycznych, przeprowadzonych wspólnie przez władze Ostrołęki i policję w ciągu ostatnich trzech lat. Jak mówił asp. Sylwester Marczak największą zaletą takich programów jak „Pocztówka z drogi”, „Krzyże Kurpiowszczyzny”, PaT, spotkania z Komisarzem Kurpikiem czy „Bezpieczna jesień życia”, jest ich skuteczność i dlatego ważne jest, aby przeprowadzać ich jak najwięcej.

Do udziału w programie zostały zaproszone wszystkie instytucje działające na terenie Ostrołęki i powiatu.

Materiał filmowy 1 :
Kalendarz imprez
lipiec 2024
PnWtŚrCzPtSoNd
dk1 dk2 dk3 dk4 dk5 dk6 dk7
 8 dk9 dk10 dk11 dk12 dk13 dk14
dk15 dk16 dk17 dk18 dk19 dk20 dk21
 22 dk23 dk24 dk25  26  27 dk28
 29  30 dk31  1  2  3  4
×