2012-03-30T15:41:00+02:00 eOstroleka.pl
Ostrołęka,

Bezpieczna i przyjazna Ostrołęka naszą wspólną sprawą: „Nowy program profilaktyczny to początek zmian” [VIDEO, ZDJĘCIA]

REKLAMA
zdjecie 5672
fot. J. Pych fot. J. Pych
REKLAMA

Spotkaniem z samorządowcami, przedstawicielami służb mundurowych, wykładowcami akademickimi i młodzieżą, zainaugurowano program „Bezpieczna, przyjazna Ostrołęka - Nasza wspólna sprawa”.

Program został opracowany przez Janusza Pawelczyka - nowego doradcę prezydenta miasta. Będzie realizowany w latach 2012 - 2020 i jak powiedział nam pomysłodawca - wprowadzi wiele nowych działań profilaktycznych.

- Nowy program profilaktyczny to początek zmian, początek nowych działań. Będzie łączył w sobie wszystkie wcześniejsze tego typu projekty. Obejmuje bezpieczeństwo w najszerszym tego słowa znaczeniu, między innymi w domu, szkole czy na ulicy - tłumaczył w rozmowie z naszym portalem Pawelczyk. - Chcemy działać, docierając bezpośrednio do mieszkańców.

Spotkanie, które odbyło się w piątek, 30 marca, rozpoczęło się od przywitania zaproszonych gości. Do sali kameralnej Ostrołęckiego Centrum Kultury przybyli między innymi: przedstawiciele samorządów osiedlowych, radni miejscy, prokuratorzy rejonowy i okręgowy, przedstawiciele służb mundurowych oraz młodzież z ostrołęckich szkół.

Zebrani mięli okazję obejrzeć film profilaktyczny „Więzienie -  stracony czas”, przygotowany przez Okręgowy Inspektorat Służby Więziennej w Warszawie oraz Mazowiecką Komendę Wojewódzką Policji w Radomiu. Film opowiada o grupie młodych ludzi, którzy pod wpływem emocji łamią prawo i trafiają do zakładu karnego.

Po filmie Janusz Pawelczyk przedstawił wszystkim najważniejsze cele projektu, wśród których znalazły się, między innymi: zwiększenie poczucia bezpieczeństwa oraz działania mieszkańców na rzecz bezpieczeństwa, zwiększenie aktywności społecznej i propagowanie wśród dzieci i młodzieży pozytywnych form spędzania czasu wolnego. Jak podkreśla doradca prezydenta najważniejsze jest jednak utworzenie tzw. „funduszu aktywności społecznej”, z którego finansowane będą działania realizowane w ramach programu.

Na zakończenie spotkania odbyło się podsumowanie akcji profilaktycznych, przeprowadzonych wspólnie przez władze Ostrołęki i policję w ciągu ostatnich trzech lat. Jak mówił asp. Sylwester Marczak największą zaletą takich programów jak „Pocztówka z drogi”, „Krzyże Kurpiowszczyzny”, PaT, spotkania z Komisarzem Kurpikiem czy „Bezpieczna jesień życia”, jest ich skuteczność i dlatego ważne jest, aby przeprowadzać ich jak najwięcej.

Do udziału w programie zostały zaproszone wszystkie instytucje działające na terenie Ostrołęki i powiatu.

REKLAMA
Materiał filmowy 1 :
Kalendarz imprez
czerwiec 2022
PnWtŚrCzPtSoNd
 30  31 dk1 dk2 dk3 dk4 dk5
dk6 dk7 dk8 dk9 dk10 dk11 dk12
dk13 dk14 dk15 dk16 dk17 dk18 dk19
dk20 dk21 dk22 dk23 dk24 dk25 dk26
dk27 dk28 dk29 dk30  1  2  3
×