Członkowie Rady Seniorów z Ostrołęki udali się w fascynującą podróż, odwiedzając odnowiony Pałac w Brzeźnie. To wyjątkowe miejsce, które przechodziło wiele przemian przez ponad 120 lat, dziś znów zachwyca swoim pięknem.
Perła architektury z początku XX wieku
Pałac w Brzeźnie, wzniesiony w 1900 roku według projektu L. Marconiego, stanowi prawdziwą ozdobę mazowieckiej architektury. Do 1945 roku pałac wraz z okolicznymi gruntami należał do rodziny Marchwickich, która przez dziesięciolecia dbała o rezydencję i rozwijała majątek. Jednak zakończenie II wojny światowej przyniosło dramatyczną zmianę - nieruchomość została znacjonalizowana, co zapoczątkowało okres stopniowej degradacji tego cennego zabytku.
W powojennych latach pałac pełnił różnorodne funkcje - mieściły się w nim biura Państwowego Gospodarstwa Rolnego, mieszkania pracowników oraz świetlica. Po przemianach ustrojowych lat 90. dobra zostały włączone do Zasobów Własności Rolnej Skarbu Państwa i wydzierżawione. Niestety, brak właściwego nadzoru doprowadził do dramatycznego zrujnowania obiektu.
Punkt zwrotny nastąpił w 2006 roku, gdy zrujnowany już pałac wystawiono na sprzedaż. Pierwszy nabywca nie podołał wyzwaniu przywrócenia świetności zabytkowi. Dopiero obecni właściciele podjęli się heroicznego dzieła ratowania tej architektonicznej perły. Dzięki ich determinacji i szacunkowi dla dziedzictwa kulturowego, pałac wygląda pięknie.
Spotkanie z historią
Podczas wizyty seniorów z Ostrołęki właściciele z wielkim zaangażowaniem opowiedzieli obszernie o dziejach zabytku. Goście mieli okazję zwiedzić wnętrza pałacu i poznać jego historię.
Wizyta Rady Seniorów w Pałacu w Brzeźnie pokazuje, jak ważne jest dbanie o lokalne dziedzictwo kulturowe. "Za ocalenie tego obiektu i przywrócenie mu dawnej świetności należą się największe słowa podziękowania i wielka wdzięczność" - podkreślają uczestnicy wycieczki.