eOstroleka.pl
Ostrołęka,

Zbyt dużo punktów sprzedaży alkoholu na osiedlu Centrum?

REKLAMA
zdjecie 9967
zdjecie 9967
fot. KMP w Ostrołęcefot. KMP w Ostrołęce
REKLAMA

Uczestniczący we wczorajszej debacie społecznej mieszkańcy osiedla Centrum skarżyli się na zbyt dużą ilość punktów oferujących alkohol w ich otoczeniu oraz na pijanych i często agresywnych klientów tych sklepów ukrywających się na klatkach schodowych.

To już czwarta debata społeczna połączona jednocześnie z konsultacją dotyczącą tworzenia Krajowych Map Zagrożeń Bezpieczeństwa w ostatnich dniach na terenie Ostrołęki i powiatu. Tym razem z mieszkańcami o bezpieczeństwie rozmawiali wiceprezydent Ostrołęki Paweł Stańczyk, Komendant Miejski Policji w Ostrołęce insp. Stanisław Szcześniak, doradca prezydenta ds. bezpieczeństwa Janusz Pawelczyk, Zdzisław Sowa Prezes Spółdzielni Mieszkaniowej Centrum, Przewodniczący Rady Osiedla Marcin Żyznowski oraz Wiesław Kędzierski Przewodniczący Rady Seniorów przy Prezydencie Miasta Ostrołęki.

- Tradycją debat społecznych jest dyskusja, którą poprzedza wystąpienie szefa ostrołęckiej policji. Komendant Szcześniak odniósł się do stanu bezpieczeństwa na terenie osiedla Centrum w roku 2015. Podkreślił jednak, że przedstawiony stan to jedynie efekty pracy policjantów, a niezwykle ważna w pracy policji jest pomoc ze strony społeczeństwa szybki zgłoszenia pozwolą na zdecydowaną reakcję. Jednocześnie jako nowe narzędzie wskazał powstająca mapę zagrożeń, która będzie posiadała aplikację umożliwiający duży wkład mieszkańców na stan bezpieczeństwa nie tylko miasta ale poszczególnych osiedli czy małych miejscowości – mówi podkom. Sylwester Marczak, rzecznik prasowy Komendy Miejskiej Policji w Ostrołęce.

Dyskusja podczas debaty tym razem różniła się od poprzednich spotkań. Wprawdzie pojawiły się pytania do prezydenta oraz komendanta dotyczące bezpiecznych przejść dla pieszych czy pojazdów poruszających się z dużą prędkością po osiedlu. Debata zdominowana jednak została przez problem alkoholu na osiedlu Centrum. W tym przypadku mieszkańcy uważają, że jest zbyt duża liczba punktów sprzedaży alkoholu, która ma olbrzymi wpływ na uzależnienie osób. Wskazano chociażby ulicę Sikorskiego oraz ulice odchodzące od niej jako te miejsca, gdzie odległości między punktami wynoszą kilka metrów i tak samo często można spotkać osoby nietrzeźwe. Pijani chowają się po klatkach schodowych gdzie bywają agresywni również wobec mieszkańców. Nie brakowało też głosów odnoszących się to coraz to młodszych osób spożywających alkohol. Mieszkańcy podkreślali, że wśród osób uzależnionych pojawiają się już osoby niespełna dwudziestoletnie. Wśród wniosków zgłoszonych podczas debat jest chociażby ograniczenie punktów sprzedaży alkoholu.

- Kolejne poruszone zagadnienia to chociażby monitoring miejski. W tym przypadku głos zabrały niemalże wszystkie osoby zasiadające przy stole prezydialnym. Podkreślono zainteresowanie stworzenia w pełni nowoczesnego monitoringu. Pawelczyk podkreślił jednak, że niezwykle istotna w tym przypadku będzie współpraca na linii miasto poszczególne osiedla. Stworzenie szkieletu pod który podłączone zostałyby wszystkie kamery na terenie miasta dałoby niezwykle skuteczne narzędzie w walce z przestępczością i wykroczeniami. Istotną rolę monitoringu podkreślił zarówno komendant Szcześniak jak i prezydent Stańczyk. Jak wskazano w najbliższym miesiącu delegacja z miasta, policji i straży miejskiej uda się do Olsztyna by przyjrzeć się tamtejszym rozwiązaniom dotyczącym monitoringu miejskiego – dodaje podkom. Marczak.

Podczas debaty społecznej mieszkańcu wskazali również wiele innych problemów. Każde z pytań oraz wniosków będą teraz realizowane przez poszczególne podmioty. Kolejne konsultacje społeczne w dalszym ciągu realizowane są na terenie całego miasta i powiatu.

Kalendarz imprez
kwiecień 2024
PnWtŚrCzPtSoNd
dk1 dk2 dk3 dk4 dk5 dk6 dk7
dk8 dk9 dk10 dk11 dk12 dk13 dk14
dk15 dk16 dk17 dk18 dk19 dk20 dk21
dk22 dk23 dk24 dk25 dk26 dk27 dk28
dk29 dk30  1  2  3  4  5
×