eOstroleka.pl
Kościół i społeczeństwo,

21 lat Radia Maryja: Uroczystości rocznicowe w Toruniu

REKLAMA
zdjecie 9967
zdjecie 9967
fot. eOstroleka.pl fot. eOstroleka.pl
REKLAMA
Radio Maryja świętowało XXI rocznicę swojego powstania. Główne uroczystości odbyły się w Sanktuarium Matki Bożej Nieustającej Pomocy w Toruniu. Jak co roku do grodu Kopernika przybyły tłumy wiernych słuchaczy z całej Polski i z zagranicy.

Centralnym punktem uroczystości była Msza św. Przed jej rozpoczęciem zebranych powitał o. Tadeusz Rydzyk, Dyrektor Radia Maryja.

- Nie byłoby tego, gdyby nie było braterstwa. Ducha siostrzanego i rodzinnego. Dziękujemy wam za to. Za Rodzinę Radia Maryja. Dwadzieścia jeden lat. Wszystko zaczęło się w tym kościele, na Mszy św. o godzinie 12:00. To była niedziela, 8 grudnia. Prowincjałem był wówczas śp. o. Jacek Gajda. Gdyby dbał bardziej o zdrowie i słuchał lekarzy, to byłby z nami dzisiaj. Wiemy na pewno, że jest w niebie. Dziękujemy Panu Bogu za taki zarząd naszej prowincji redemptorystów, że mieli odwagę pobłogosławić to dzieło - powiedział o. Tadeusz Rydzyk.

Eucharystii przewodniczył ks. bp Andrzej Suski, ordynariusz toruński. Zwracał uwagę, że XXI rocznica utworzenia Radia Maryja wpisuje się w Rok Wiary.

„Kto walczy z wiarą - niszczy człowieka. Kto ośmiesza wiarę i profanuje symbole religijne - rani człowieka. Kto usuwa wiarę z życia społecznego - niszczy jego fundament” - mówił ks. bp Andrzej Suski.

Jednocześnie dodał, że: „Kto ogranicza środki przekazu wiary - uderza w podstawowe prawo do jej wyznawania i prawo do wolności słowa”. W tym kontekście ks. bp Andrzej Suski wskazał na szczególną rolę Radia Maryja w krzewieniu wiary.

W homilii ks. bp Ignacy Dec - ordynariusz diecezji świdnickiej mówił o roli Radia Maryja w budowaniu życia religijnego i patriotycznego Polaków w kraju i zagranicą. Wskazał przy tym na codzienny program rozgłośni i dzieł przy niej powstałych. Powiedział, że jednoczą one ludzi na modlitwie, wokół spraw społecznych, gospodarczych i politycznych.

Ordynariusz diecezji świdnickiej zwrócił też uwagę na rolę toruńskiej rozgłośni w promowaniu nauki Kościoła m.in. podczas batalii o prawo do życia od poczęcia aż do naturalnej śmierci.

Ks. bp Ignacy Dec wspomniał również o bolesnej sprawie dyskryminacji TV Trwam. Zauważył, że choć z najwyższych trybun państwowych i w mediach głównego nurtu, padają takie słowa jak „demokracja”, „pluralizm”, „tolerancja”, czujemy się dyskontowani.

Ks. bp nawiązał również do rozpoczynającego się w niedzielę nowego roku Kościelnego, który będzie przebiegał pod hasłem „Być solą ziemi”. W tym kontekście zachęcał do bycia obrońcami prawdy, dobra, piękna i innych wartości. Powiedział, że mamy obowiązek prawdę głosić, prawdy bronić i prawdy się domagać. Chwała Radiu Maryja, że to dziś czyni - dodał ordynariusz diecezji świdnickiej.

Na 21. rocznicę Radia Maryja słowo skierował ks. kard. Zenon Grocholewski, prefekt Kongregacji Wychowania Chrześcijańskiego. W liście, który odczytał o. Zdzisław Klafka ks. kard. nawiązał do ostatniej pielgrzymki Rodziny Radia Maryja do Ojca Św. Pogratulował „świadectwa radosnej wiary i przywiązania do osoby Następcy Piotra i jego nauczania”.

Ks. kardynał Zenon Grocholewski zapewnił o swojej modlitwie za TV Trwam, by mogła być dostępna w każdym polskim domu, umacniając wiarę Polaków, czyniąc ją coraz bardziej dojrzałą i twórczą, także w perspektywie dobra wspólnego.

Specjalny list na dzisiejsze uroczystości wystosował z Krakowa ks. kard Stanisław Nagy. Również o. Michael Brehl Przełożony Generalny Zgromadzenia Najświętszego Odkupiciela skierował swoje słowo pozdrowienia do zgromadzonych pielgrzymów w specjalnie wystosowanym liście.

Na uroczystościach rocznicowych w Toruniu nie zabrakło również gospodarza miasta. Prezydent Michał Zaleski powiedział, że przy Radiu Maryja powstaje kolejne dzieło: Świątynia pw. Maryi Gwiazdy Nowej Ewangelizacji i bł. Jana Pawła II - Wotum Wdzięczności za bł. Jana Pawła. Jak powiedział architekt budowy inż. Andrzej Ryczek prace postępują bardzo szybko.

Tradycyjnie już Ojciec Św. Benedykt XVI otrzymała specjalny telegram z uroczystości. Rodzina Radia Maryja poinformowała w nim m.in. o swoim nowym postanowieniu. Telegram odczytał prof. dr hab. inż. Janusz Kawecki - przewodniczący zespołu wspierania Radia Maryja.

O. Tadeusz Rydzyk, Dyrektor Radia Maryja na zakończenie Eucharystii zwrócił uwagę na istotę komunikacji. „Jeżeli ludzie ze sobą rozmawiają szukają razem prawdy wtedy rodzi się miłość. Razem można uczynić wiele, przykładem jest Radio Maryja” - mówił dyrektor rozgłośni.

- Media mają być środkami społecznego komunikowania, rozmawiania. W domu się rozmawia, a Kościół jest domem i Ojczyzna jest domem. Trzeba rozmawiać na argumenty prawdy, dobra i wtedy dobrze będzie. Nie trzeba dogadywać sobie nawzajem tylko dogadywać się dla dobra wspólnego. Za to dogadywanie się dziękujemy serdecznie. Dziękujemy za to dogadywanie się z Panem Bogiem, za modlitwę. Jesteśmy bardzo wdzięczni - powiedział o. Tadeusz Rydzyk.

Na uroczystości przybyli także parlamentarzyści. „Radio Maryja przez 21 lat zmieniło nasz kraj”  - stwierdził poseł Mariusz Błaszczak. Przewodniczący Klubu Parlamentarnego PiS dodał, że misja ewangelizacyjna katolickiej rozgłośni i TV Trwam w dzisiejszym świecie jest nie do przecenienia; dochodzi do tego działalność społeczna.

Z kolei poseł Beata Kempa, wiceprezes Solidarnej Polski zwróciła uwagę na ataki, jakich doświadczają dziś katolickie media.

Radio Maryja rozpoczęło nadawanie programu 8 grudnia 1991 r. w święto Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny. Początkowo audycje docierały tylko do słuchaczy w Toruniu, Bydgoszczy i okolicznych miejscowości.

Obecnie fale Radia Maryja przekraczają granice oceanu, co ma ogromne znaczenie dla Polonii. Poprzez Internet i nadawanie satelitarne radio słyszalne jest praktycznie na całym świecie.

Uroczystości rocznicowe odbędą się także w Bydgoszczy, w samo święto Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny - 8 grudnia o godzinie 17, w kościele Matki Bożej Fatimskiej.


[źródło: Radio Maryja]
Kalendarz imprez
kwiecień 2024
PnWtŚrCzPtSoNd
dk1 dk2 dk3 dk4 dk5 dk6 dk7
dk8 dk9 dk10 dk11 dk12 dk13 dk14
dk15 dk16 dk17 dk18 dk19 dk20 dk21
dk22 dk23 dk24 dk25 dk26 dk27 dk28
dk29 dk30  1  2  3  4  5
×