eOstroleka.pl
Polska,

Debata ws. referendum emerytalnego: Przed Sejmem wielki protest związkowców

REKLAMA
zdjecie 1171
zdjecie 1171
fot. eOstroleka.pl fot. eOstroleka.pl
REKLAMA
Sejm zajmie się w piątek obywatelskim wnioskiem o przeprowadzenie referendum w sprawie powszechnego wieku emerytalnego. Debatę i głosowanie będzie obserwowało kilkadziesiąt tysięcy związkowców z całej Polski. 

Na ustawionym przed Sejmem telebimie od 9 dyskusję sejmową będą obserwować związkowcy NSZZ „Solidarność”, OPZZ i Forum Związków Zawodowych. Niestety marszałek Sejmu nie wyraziła zgody na obecność na galerii sejmowej przedstawicieli „Solidarności”. Uzasadniać wniosek o przeprowadzenie referendum, będzie przewodniczący Komisji Krajowej NSZZ „Solidarność”, Piotr Duda.

- Poparcie naszej inicjatywy przez 2 mln Polaków oznacza, jak wielkie znaczenie ma dla nich sprawa wieku emerytalnego. Mamy prawo skorzystać z demokratycznego narzędzia, jakim jest referendum, tym bardziej że podczas kampanii wyborczej politycy twierdzili, że nie ma potrzeby podwyższania wieku emerytalnego - mówi przewodniczący NSZZ „Solidarność”.

Jego zdaniem porozumienie zawarte pomiędzy PO i PSL osiągnięto wyłącznie pod naciskiem protestów, aby sprawić wrażenie kompromisu i odrzucić wniosek o referendum. NSZZ „Solidarność” zwraca uwagę, ze wysokość emerytury częściowej (od niepełnego kapitału), będzie dramatycznie niska i nie jest żadną alternatywą, szczególnie dla osoby, która nie może pracować do emerytury. Dramatycznie obniży również właściwą emeryturę osiągniętą po 67 roku życia i dyskryminuje kobiety, które na „częściówce” mogą przebywać nawet 5 lat. W ich przypadku ubytek właściwej emerytury będzie bardzo duży. - Ten pseudokompromis w praktyce pozbawia przyszłych emerytów jakiegokolwiek wyboru - dodaje szef „S”.

NSZZ „Solidarność” od tygodnia przygotowuje się do piątkowego głosowania. W poniedziałek przed Urzędem Rady Ministrów stanęło namiotowe emerytalne miasteczko. Całodobowy dyżur rozpoczęła gdańska „Solidarność”. Po nich do Warszawy przyjechali związkowcy ze śląsko-dąbrowskiej „S”, którzy przenieśli namioty pod Sejm. Tam od 28 marca pikietę prowadzi region Mazowsze. Dzisiejszego popołudnia zamienili ich koledzy z Małopolski. 

NSZZ „Solidarność” sprzeciwia się rządowym planom podniesienia wieku emerytalnego, ponieważ najpierw należy stworzyć warunki do kontynuowania zatrudnienia przez starszych pracowników czy godzenia życia rodzinnego z pracą. „Solidarność” wzywa również do zmian w systemie opłacania składek na ubezpieczenie społeczne, ograniczenia i uszczelnienia KRUS-u, ograniczenia patologii w tzw. „samozatrudnieniu” oraz stosowania „umów śmieciowych”.

Zdaniem „S” w obecny system emerytalny wpisane są ekonomiczne mechanizmy, zachęcające do wydłużania okresu aktywności zawodowej i samodzielnego podjęcia decyzji w sprawie przejścia na emeryturę.


[źródło: solidarnosc.org.pl]
Kalendarz imprez
kwiecień 2024
PnWtŚrCzPtSoNd
dk1 dk2 dk3 dk4 dk5 dk6 dk7
dk8 dk9 dk10 dk11 dk12 dk13 dk14
dk15 dk16 dk17 dk18 dk19 dk20 dk21
dk22 dk23 dk24 dk25 dk26 dk27 dk28
dk29 dk30  1  2  3  4  5
×