eOstroleka.pl
Ostrołęka,

Kobieta mogła urodzić na dworcu PKS, bo Meditrans nie wysłał karetki

REKLAMA
zdjecie 5983
zdjecie 5983
fot. J. Pychfot. J. Pych
REKLAMA
zdjecie 5983

"W połowie lipca w okolicach dworca PKS miała miejsce sytuacja, która mocno mnie zszokowała" - pisze nasz Czytelnik - "Pewna kobieta zaczęła rodzić, wezwano pogotowie, a to... odmówiło przyjazdu".

Z informacji, którą przekazał nam Internauta wynika, że sytuacja był naprawdę dramatyczna. Kobieta bała się, że będzie musiała urodzić na dworcu. Kiedy pogotowie odmówiło przyjazdu, o pomoc poproszono ostrołęcką policję. Kiedy ta przybyła na miejsce, ponownie wezwano karetkę, która tym razem przyjechała i zawiozła kobietę do szpitala.

- Potwierdzam, że interwencja do rodzącej kobiety na dworcu PKS miała miejsce. Po przybyciu funkcjonariusze wezwali karetkę, która niezwłocznie przyjechała - powiedział nam asp. Sylwester Marczak z KMP w Ostrołęce.

O skomentowanie tej sprawy poprosiliśmy także ostrołęcki Meditrans. Obszernej odpowiedzi udzielił nam Tomasz Dmochowski, pełnomocnik dyrektora ds. systemu jakości w SPZOZ "Meditrans Ostrołęka".

- Pogotowie ratunkowe świadczy usługi medyczne głównie poprzez niesienie pierwszej pomocy w ramach ratownictwa medycznego. Ostrołęckie pogotowie ratunkowe posiada pięć zespołów ratownictwa medycznego, dwa specjalistyczne i jeden podstawowy, z czego jeden zespół specjalistyczny oraz zespół podstawowy mają swoje miejsca wyczekiwania w Ostrołęce (obsługują całe miasto i okoliczne gminy). Pozostałe trzy zespoły wyczekują w Myszyńcu, Kadzidle i Czerwinie. Sytuację, w której karetka pogotowia nie pojawia się natychmiast po wezwaniu do chorego, tłumaczy fakt, iż jest ona zadysponowana do innego przypadku i w danej chwili nie jest w stanie natychmiast zrealizować kolejnego zgłoszenia - mówił Dmochowski.

Pełnomocnik dyrektora poinformował nas również, że w chwili zgłoszenia wezwania do rodzącej kobiety wszystkie zespoły ratownictwa medycznego były zajęte realizacją innych zleceń, a interwencja policji w tej sprawie nie przyspieszyła realizacji wezwania. Gdyby w tym przypadku zaistniała możliwość zadysponowania karetki do rodzącej kobiety, na pewno pogotowie natychmiast pojawiłoby się na miejscu wezwania.

- Zminimalizować ryzyko występowania podobnych sytuacji może jedynie świadomość społeczeństwa, że pogotowie ratunkowe ma na celu niesienie pomocy tylko w nagłych stanach bezpośredniego zagrożenia życia, w których poszkodowany nie jest w stanie samodzielnie zgłosić się do miejsca udzielenia mu pomocy. Ciąża i poród to planowy proces fizjologiczny, w którym kobieta odczuwa pewne objawy pozwalające bezpiecznie i bez pośpiechu zgłosić się do szpitala - zakończył Dmochowski.

Byłeś świadkiem wypadku? Widziałeś coś nadzwyczajnego, śmiesznego, a może masz problem, którym chciałbyś się podzielić. Jeżeli tak, to skontaktuj się z nami! Kontakt: redakcja@eostroleka.pl

REKLAMA
zdjecie 5983
zdjecie 5983
Kalendarz imprez
marzec 2024
PnWtŚrCzPtSoNd
 26  27  28  29 dk1 dk2 dk3
dk4 dk5 dk6 dk7 dk8 dk9 dk10
dk11 dk12 dk13 dk14 dk15 dk16 dk17
dk18 dk19 dk20 dk21 dk22 dk23 dk24
dk25 dk26 dk27 dk28 dk29  30  31
×