eOstroleka.pl
Polska,

PiS: Marszałek Senatu złamał regulamin

REKLAMA
zdjecie 1024
zdjecie 1024
fot. senat.gov.plfot. senat.gov.pl
REKLAMA

Senatorowie PiS poinformowali o złamaniu przez Marszałka Bogdana Borusewicza senackiego regulaminu. Borusewicz złożył wniosek o uzupełnienie porządku obrad o ustawę dotyczącą paktu fiskalnego. Zrobił to jednak zanim senatorowie otrzymali druki i ekspertyzy w tej sprawie.

Według senatora Biereckiego, głosowanie nad rozszerzeniem porządku obrad odbyło się przed rozdaniem senatorom druków tekstu paktu fiskalnego oraz sprawozdania komisji senackich. Jak podkreślił Senator "doszło tu do ewidentnego złamania regulaminu". Senator zwrócił uwagę, że senatorowie powinni otrzymać te dokumenty nie później niż na 3 dni przed posiedzeniem. Tak się jednak nie stało.

- Dziś podczas posiedzenia został zgłoszony przez pana marszałka Borusewicza wniosek o rozszerzenie porządku obrad; został złożony nieregulaminowo. O tym powiedzieliśmy panu marszałkowi; będzie to asumpt do tego, byśmy złożyli skargę do TK na niekonstytucyjny, niezgodny z regulaminem tryb uchwalenia traktatu- dodał przewodniczący senackiego Klubu PiS Stanisław Karczewski.

Senator Marek Martynowski wyjaśnił, że sprawy te szczegółowo reguluje art. 34 regulaminu. "Projekt porządku obrad senatu ustala marszałek senatu, przy czym do porządku obrad mogą być wniesione jedynie sprawy znane senatorom z druków rozdanych nie później niż na trzy dni przed posiedzeniem. W wyjątkowych przypadkach może nastąpić, za zgodą senatu, skrócenie tego terminu". Według Martynowskiego Izba Wyższa zgodnie z regulaminem nie powinna zajmować się paktem fiskalnym na bieżącym posiedzeniu.

W konferencji głos zabrał również senator Henryk Cioch. Podkreślił, że pakt fiskalny jest dokumentem bardzo obszernym i skomplikowanym. Nie ma zatem możliwości aby senatorowie zapoznali się z nim w ciągu pięciu minut.

Senatorowie przypomnieli, że PiS zapowiedziało już zaskarżenie do TK trybu zastosowanego przy głosowaniu nad ustawą dotyczącą unijnego paktu fiskalnego, podnosi także niezgodność paktu z artykułami konstytucji dot. przyjmowania budżetu.

źródło: mypis.pl

Kalendarz imprez
czerwiec 2024
PnWtŚrCzPtSoNd
 27  28  29  30  31 dk1 dk2
dk3 dk4 dk5 dk6 dk7 dk8 dk9
 10 dk11 dk12 dk13 dk14 dk15 dk16
 17 dk18 dk19 dk20 dk21 dk22 dk23
dk24 dk25 dk26  27  28 dk29  30
×