eOstroleka.pl
,

Rosyjski gaz dla Polski tańszy po rezygnacji z budowy elektrowni w Ostrołęce?

REKLAMA
zdjecie 5983
zdjecie 5983
fot. eOstroleka.pl fot. eOstroleka.pl
REKLAMA
zdjecie 5983

Podczas wtorkowej konferencji prasowej poinformowano, że po podpisaniu aneksu do kontraktu jamalskiego między Gazpromem oraz PGNiG cena gazu dla polskich odbiorców zostanie obniżona o ponad 10 proc. Czy aneks jest efektem rezygnacji Energi z budowy nowego bloku elektrowni w Ostrołęce?

Posłowie PiS chcą poznać całość porozumienia PGNiG z Gazpromem, bo ich zdaniem wynegocjowana cena, nawet jeśli będzie niższa o 15 procent i tak jest wyższa od tej, którą płacą inni odbiorcy europejscy.

Poseł Piotr Naimski poinformował, że szef komisji gospodarki Wojciech Jasiński zwoła posiedzenie tej komisji w trybie niejawnym po to, by wyjaśnić szczegóły kontraktu. Na posiedzeniu posłowie PiS chcą dowiedzieć się między innymi, jakiej obniżki dotyczy porozumienie z Gazpromem.

- Jaką konkretnie cenę będziemy płacili za dostawę 1000 metrów sześciennych gazu? Zapowiedzi pana Mikołaja Budzanowskiego, że będziemy płacili najniższe ceny w Unii Europejskiej, jest zwyczajnie kłamstwem. Czy ceną przypadkiem nie jest rezygnacja z bardzo poważnego i strategicznego projektu, jakim była budowa elektrowni w Ostrołęce? - pytał poseł Naimski.

W połowie września zarząd Energa SA podjął decyzję o zatrzymaniu prac przygotowawczych do budowy bloku węglowego w Ostrołęce. W oficjalnym komunikacie napisano, że przyczyną zamrożenia projektu są m.in. trudności z uzyskaniem finansowania w formule Project Finance oraz niekorzystna sytuacja na rynku firm budowlanych.

Na początku października parlamentarzyści PiS - senator Robert Mamątow i poseł Arkadiusz Czartoryski z Ostrołęki - wkroczyli do siedziby Energa SA w Gdańsku. W oparciu o art. 19 ustawy o wykonywaniu mandatu posła i senatora zażądali dokumentów spółki związanych z decyzją o zamknięciu budowy elektrowni w Ostrołęce. Niestety, choć na miejsce wezwali policję, odmówiono im dostępu do dokumentacji. Parlamentarzyści pojawili się w siedzibie spółki również 16 października, ale i tym razem nie udostępniono im dokumentów.

O zatrzymaniu budowy informowały wszystkie ogólnopolskie media. TV Trwam oraz Jan Pospieszalski przygotowali materiały na ten temat, a w Sejmie odbyło się posiedzenie poświęcone decyzji Energi. W tym kontekście wielokrotnie pojawiał się wątek uzależnienia energetycznego Polski od Rosji...


[źródło: money.pl / eOstroleka.pl]

REKLAMA
zdjecie 5983
zdjecie 5983
Kalendarz imprez
marzec 2024
PnWtŚrCzPtSoNd
 26  27  28  29 dk1 dk2 dk3
dk4 dk5 dk6 dk7 dk8 dk9 dk10
dk11 dk12 dk13 dk14 dk15 dk16 dk17
dk18 dk19 dk20 dk21 dk22 dk23 dk24
dk25 dk26 dk27 dk28 dk29  30  31
×