eOstroleka.pl
Powiat ostrołecki,

Wójt Rzekunia: „Dokonano destrukcji finansów publicznych zwiększając deficyt o ponad 3,3 mln zł”

REKLAMA
zdjecie 5871
zdjecie 5871
fot. eOstrołęka.plfot. eOstrołęka.pl
REKLAMA

Nie milkną echa narastającego konfliktu w samorządzie gminy Rzekuń. Wójt Stanisław Godzina ponownie ostro wypowiedział się na temat działań grupy radnych określając je, jako „destrukcyjne dla gminnego budżetu”.

Na internetowej stronie Urzędu Gminy w Rzekuniu ukazał się kolejny artykuł nawiązujący do wydarzeń z przedświątecznej sesji Rady Gminy. Przypomnijmy, radni podczas posiedzenia wprowadzili wówczas kilka zmian w budżecie, które zdaniem wójta Stanisława Godziny destabilizują finanse gminy. Rzekuński włodarz, w pierwszym z opublikowanych wówczas artykułów na gminnej stronie internetowej nie szczędził słów krytyki wobec grupy radnych.

Wójt Rzekunia oskarża radnych o wkraczanie w jego kompetencję i destabilizację budżetu gminy

W czwartek, 20 kwietnia w gminnym serwisie internetowym ukazał się kolejny list skierowany do mieszkańców Rzekunia. Autorem publikacji ponownie jest wójt Stanisław Godzina. Poniżej publikujemy pełną jego treść:

„Szanowni Państwo!
Stosownie do zapowiedzi, po dokonaniu analizy zmian w budżecie wprowadzonych przez radę, pragnę Państwa poinformować, że dokonano destrukcji finansów publicznych - zwiększono deficyt o kwotę ponad 3 miliony 300 tysięcy złotych. Zwiększenie wydatków na budowę sali gimnastycznej przy SP w Dzbeninie o 2 miliony złotych jest niecelowe, ponieważ Gmina nie jest właścicielem działki, co wyklucza jakąkolwiek inwestycję.

W projekcie budżetu zaplanowałem wprawdzie niewielką, ale wystarczającą kwotę 150 tys. zł na przebudowę tzw. „Czarnej dróżki”. Przebudowa polegałaby na ułożeniu chodnika z kostki o szerokości 2m oraz modernizację oświetlenia ulicznego. Biorąc pod uwagę istniejące warunki gruntowe szersza przebudowa byłaby zbyt kosztowna. Ponownie zaplanowałem też środki na zagospodarowanie placu w przy kościele w centrum Rzekunia. Projekt jest już wykonany. Kosztorys opiewa na kwotę 1,2 mln złotych, ale zapewne kwota ta po przetargu byłaby sporo niższa. Radni, którzy nie chcą, by Rzekuń miał pięknie zagospodarowane centrum twierdzą, że jest to za drogo. Oczywiście jest to tylko argument propagandowy i demagogiczny. Inwestycje infrastrukturalne nie są tanie. Dla przykładu podam, że przebudowa 700 mb. ul. Kościuszki od ronda do ul. Ostrowskiej kosztowała 2,5 mln zł, kosztorys na budowę boiska opiewa na kwotę ponad 400 tys. zł, przebudowa 550 mb. ul. ks. Skłodowskiego to wydatek ok. 1 mln zł.

Dziwi więc postawa radnych Z. Majewskiego i B. Podolaka, dla których Rzekuń stanowi centrum codziennego życia, jak również tych związanych z parafią Z. Małkowskiego, A. Smolińskiego i B. Młodzianowskiego, którzy głosowali za przeniesieniem środków z tych inwestycji na niemożliwą do wykonania salę gimnastyczną w Dzbeninie.

Dokonane zmiany po raz kolejny narażają gminę na daleko idące straty, gdyż ponownie zdjęto środki z ul. Wierzbowej, Akacjowej i Świerkowej w Tobolicach, na które są już podpisane umowy z wykonawcami. Decyzja taka skutkowała będzie zapłaceniem kar umownych i utraconych dochodów dla wykonawcy oraz pokryciem kosztów sądowych. Kary w mojej ocenie mogą sięgnąć kwoty 150 tys. zł, a mieszkańcy nie będą mieć zbudowanych ulic. Świadczy to o daleko idącej nieodpowiedzialności radnych z klubu.

Po raz kolejny rada głosami radnych z klubu uniemożliwiła ubieganie się o środki zewnętrzne na przebudowę dróg. Jedynym ciągiem drogowym, który miałby szansę otrzymać dofinansowanie z Programu Rozwoju Gminnej i Powiatowej Infrastruktury Drogowej jest ciąg od trasy łomżyńskiej przez ulice Kościelną i Długą w Laskowcu, z powrotem do trasy łomżyńskiej przez Teodorowo. Niestety radni zmodyfikowali to zadanie ograniczając je tylko do ulicy Granicznej w Laskowcu, co skutkuje bezcelowością przygotowywania i składania wniosku i utratą szansy na kilkumilionowe dofinansowanie.

Odrzucono też moją propozycję zwiększenia środków na utrzymanie bieżące dróg gminnych, jak też na rozbudowę gminnych wodociągów, co może spowodować opóźnienia w naprawie stanu dróg, jak również w rozbudowie sieci wodociągowych.

Przerwa w czasie sesji została wykorzystana do ataku personalnego na moją osobę, a pan radny P. Suchta nie zechciał przedstawić żadnych merytorycznych informacji odnośnie przygotowanych przez klub zmian do budżetu. Mówił, że zostaną zaproponowane drobne zadania. Jak się okazało ,,drobne zmiany” to zwiększenie deficytu o ponad 3 miliony 300 tysięcy złotych, czego rada nie ma prawa uczynić bez mojej zgody.

Ponadto radny P. Suchta zasugerował, że jeśli nie zaakceptuję tak wielkiego deficytu, to środki na jego pokrycie zostaną zdjęte z Urzędu. Dodać należy, że już raz ograniczono środki na funkcjonowanie Urzędu Gminy i Zakładu Obsługi Gminy, co skutkuje trudnościami w realizacji zadań gminy i obroną żywotnych interesów naszej wspólnoty, jak choćby brak środków na analizę prawną z zakresu podatków, co może skutkować koniecznością zwrotu ok. 800 tys. zł i utratą przyszłych dochodów.

Zapewniam ze swojej strony, że zawsze jestem gotowy do merytorycznej dyskusji. Szanuję też poglądy i inicjatywy innych. Doceniam rolę rady w strukturze władz samorządowych. Mam też świadomość, że art. 60 ustawy o samorządzie gminnym czyni mnie odpowiedzialnym „za prawidłową gospodarkę finansową gminy”. Dotrzymam wszelkich zasad gospodarności i celowości podejmowanych działań. Nie ulegnę żadnym szantażom ani naciskom. Podejmowane przeze mnie działania podyktowane są wyłącznie dobrem wspólnoty samorządowej.

Stanisław Godzina
Wójt Gminy Rzekuń”

Wasze opinie

STOP HEJT. Twoje zdanie jest ważne, ale nie może ranić innych.
Zastanów się, zanim dodasz komentarz
Brak możliwości komentowania artykułu po trzech dniach od daty publikacji.
Komentarze po 7 dniach są czyszczone.
Kalendarz imprez
kwiecień 2024
PnWtŚrCzPtSoNd
dk1 dk2 dk3 dk4 dk5 dk6 dk7
dk8 dk9 dk10 dk11 dk12 dk13 dk14
dk15 dk16 dk17 dk18 dk19 dk20 dk21
dk22 dk23 dk24 dk25 dk26 dk27 dk28
dk29  30  1  2  3  4  5
×