zdjecie 2262
2017-05-12T18:14:00+02:00 eOstroleka.pl
Region,

Z wicepremierem Mateuszem Morawieckim o rozwoju Łomży [ZDJĘCIA]

REKLAMA
fot. lomza.pl
REKLAMA
1
0
0

Wicepremier i minister rozwoju Mateusz Morawiecki gościł w Łomży podczas konferencji poświęconej inwestycjom i rozwojowi miasta.

W łomżyńskiej Państwowej Wyższej Szkole Informatyki i Przedsiębiorczości odbyła się konferencja „Przedsiębiorcza Łomża – otwarta na rozwój”. Wziął w niej udział m.in. wicepremier i minister rozwoju Mateusz Morawiecki. Wydarzenie miało na celu zapoznanie lokalnych przedsiębiorców z szeregiem możliwości, jakie daje rządowa Strategia na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju oraz ukazać jej wpływ na nasze miasto i region.

Plan, który wszedł w życie w lutym tego roku zakłada zrównoważony rozwój całego kraju w kilku wymiarach - gospodarczym, społecznym, środowiskowym i terytorialnym. Jednym z jego istotnych elementów jest skupienie się na miastach średniej wielkości, narażonych na utratę funkcji społeczno-gospodarczych. Do tego grona zalicza się m.in. Łomża. Nasi sąsiedzi sklasyfikowani zostali na 44. pozycji wśród 122 uwzględnionych w planach polskiego rządu. Mateusz Morawiecki oznajmił, że w ramach strategii zrównoważonego rozwoju gros środków zostało przesuniętych na wydatki infrastrukturalne, w szczególności te związane z budową dróg czy linii kolejowych. Strategia zakłada również tworzenie specjalnych stref ekonomicznych. - Dla mnie ważne jest, aby od strony infrastrukturalnej i przedsiębiorczej pobudzić rozwój lokalnych inwestycji – mówił Morawiecki. Dodawał, że do mniejszych ośrodków kierowane są też fundusze na działania społeczne, wymieniając przy tym m.in. Program Rodzina 500 Plus czy Mieszkanie Plus. - To nie są tylko słowa, to jest nasza strategia, za którą idą czyny – podkreślał wicepremier.

- Na zrównoważony rozwój kraju czekaliśmy bardzo długo. Wreszcie takie miasta jak Łomża mają szansę, aby stawiać krok naprzód i się rozwijać. To ogromna zasługa obecnego rządu premier Beaty Szydło. Polityka poprzedników polegała na tym, aby te środki lokować w dużych aglomeracjach, w ten sposób tworzyły się ogromne dysproporcje. Mam ogromną nadzieję, że w perspektywie kolejnych lat nasze miasto dogoni wreszcie tę czołówkę – powiedział prezydent Łomży Mariusz Chrzanowski.

Oficjalnego otwarcia konferencji dokonał zastępca prezydenta Łomży Andrzej Garlicki, który odpowiada za sprawy gospodarcze w mieście. - Przedsiębiorczość ma kluczowe znaczenie dla rozwoju samorządów. Przedsiębiorcy, ich innowacyjność, inwestycje, podnoszą standard i jakość życia naszych mieszkańców – mówił Garlicki. - Tworzone miejsca pracy poprawiają zasobność naszych portfeli. Z kolei inwestycje i rozwój firm ma przełożenie na podatki, które my jako samorządy pobieramy. Z tych pieniędzy możemy realizować zadania i przedsięwzięcia oczekiwane przez łomżan – dodawał, zaznaczając przy tym, że samorządy muszą wykonywać olbrzymią pracę, aby ta przedsiębiorczość funkcjonowała i się rozwijała. Strategię zaprezentował Daniel Bliński, zastępca dyrektora Departamentu Strategii Rozwoju w Ministerstwie Rozwoju. W swoim wystąpieniu omówił "5 pułapek", które zostały w niej uwzględnione, i którym ma ona zapobiegać. To wszystko, jak mówił ma prowadzić do "wzrostu gospodarczego kraju". Tuż po wystąpieniu Blińskiego głos zabrał dyrektor Departamentu Piotr Zygadło, zapoznając uczestników ze specjalnie przygotowanym "Pakietem dla miast średnich".

Podczas konferencji odbyły się również dwie debaty. Pierwsza z udziałem przedstawicieli samorządów dotyczyła wpływu Strategii na rozwój Łomży i regionu, w drugiej zaś rozmawiano na temat kwestii związanych z ułatwieniami dla przedsiębiorców. Uczestniczący w dyskusji samorządowców Prezydent Mariusz Chrzanowski nie ukrywał, że nasze miasto stoi przed ogromną szansą. - Zależy nam na przyciągnięciu inwestorów, którzy stworzyliby miejsca pracy dla mieszkańców. Liczymy, że realizowane działania rządowe pomogą w tym. Z pakietu programowego mogą skorzystać także nasze lokalne firmy lub początkujący przedsiębiorcy – mówił Mariusz Chrzanowski. Gospodarz miasta dodał, że założenia programowe Strategii mogą doskonale współgrać z przyjętym kilka miesięcy temu "Programem Rozwoju Przedsiębiorczości w Mieście Łomża na lata 2020 plus". Szansę dla swojego grodu widzi również włodarz Ostrołęki - Janusz Kotowski, która  podobnie jak większość miast średniej wielkości boryka się z problemem bezrobocia. - Dzięki przychylności obecnego rządu jesteśmy bliscy wybudowania w Ostrołęce wielkiej elektrowni. To byłaby wielka szansa dla nas. Ale mamy też problem komunikacyjny, zwłaszcza brakuje połączenia kolejowego z Warszawą, a to jest zapisane w Strategii – powiedział Kotowski. Biorący udział w debacie burmistrzowie Kolna i Wysokiego Mazowieckiego, wyrazili nadzieję, że w przyszłości zostanie stworzony program także dla małych miast powiatowych. - Jest to bardzo potrzebne i pozwoliłoby na realizację wielu inwestycji – zgodnie powtarzali.

Konferencja była objęta patronatem honorowym Ministerstwa Rozwoju.

REKLAMA

Wasze opinie

STOP HEJT. Twoje zdanie jest ważne, ale nie może ranić innych.
Zastanów się, zanim dodasz komentarz
Brak możliwości komentowania artykułu po trzech dniach od daty publikacji.
Komentarze po 7 dniach są czyszczone.
Zobacz również
Kalnedarz imprez
kwiecień 2021
PnWtŚrCzPtSoNd
 29  30  31  1 dk2 dk3  4
 5  6  7  8  9  10  11
 12  13  14  15  16  17  18
dk19  20  21  22  23 dk24 dk25
 26  27  28  29  30  1  2
Dzisiaj:
Brak wydarzeń
×