2012-09-13T15:15:00+02:00 eOstroleka.pl
Polska,

Jarosław Gowin za odwołaniem prezesa gdańskiego sądu okręgowego

REKLAMA
zdjecie 4038
fot. eOstroleka.pl fot. eOstroleka.pl
REKLAMA
zdjecie 4038

Po ujawnieniu przez „Gazetę Polską Codziennie” nagrania, na którym prezes gdańskiego sądu okręgowego - myśląc, że rozmawia z urzędnikiem kancelarii premiera - prosił o instrukcje, czy przyspieszać posiedzenie sądu ws. aresztu szefa Amber Gold, minister sprawiedliwości zamierza odwołać go z funkcji.

- W związku z zamieszczeniem na jednym z portali treści nagrania rozmowy z prezesem Sądu Okręgowego w Gdańsku, Ryszardem Milewskim, zwróciłem się do przewodniczącego Krajowej Rady Sądownictwa o wszczęcie postępowania wyjaśniającego w tej sprawie, a jeśli treść nagrania okaże się prawdziwa, będę oczekiwał wszczęcia wobec sędziego Milewskiego postępowania dyscyplinarnego - poinformował na konferencji prasowej Minister Sprawiedliwości Jarosław Gowin. - Jednocześnie wystąpiłem do Krajowej Rady Sądownictwa z prośbą o opinię w związku z zamiarem odwołania sędziego Ryszarda Milewskiego z funkcji prezesa Sądu Okręgowego w Gdańsku - dodał.

Zdaniem Ministra niezależnie od tego, czy ujawniona treść nagrania w sposób stuprocentowo wierny oddaje przebieg rozmowy, niektóre jej fragmenty wskazują, że mogło dojść do rażącego uchybienia zasadzie niezawisłości sędziowskiej i sprzeniewierzenia się godności urzędu sędziego.

- Jak Państwo pamiętacie, w ubiegłym tygodniu podjąłem bezprecedensową decyzję o przeprowadzeniu lustracji pracy prezesa Milewskiego. W świetle dzisiejszych faktów myślę, że nikt z Państwa nie dziwi się mojej decyzji - przypomniał Jarosław Gowin.

Minister zwrócił się do przewodniczącego Krajowej Rady Sądownictwa o rozważenie niezwłocznego wszczęcia postępowania dyscyplinarnego wobec Prezesa Sądu na podstawie art. 114 § 1 ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. Prawo o ustroju sądów powszechnych ( Dz. U. Nr 98, poz. 1070 z późn. zm).

Jednocześnie, minister Gowin, działając w trybie przewidzianym w art. 27 § 1 ust 2 i §2 ustawy z dnia 27 lipca 2001r Prawo o ustroju sądów powszechnych (Prezes sądu okręgowego może być odwołany przez Ministra Sprawiedliwości w toku kadencji między innymi w przypadku, gdy dalsze pełnienie funkcji z innych powodów nie da się pogodzić z dobrem wymiaru sprawiedliwości), zwrócił się do Krajowej Rady Sądownictwa, o wyrażenie opinii, w związku z zamiarem odwołania Ryszarda Milewskiego z funkcji prezesa Sądu Okręgowego w Gdańsku.

Przypominamy. Prezes Sądu Okręgowego w Gdańsku Ryszard Milewski w rozmowie z dziennikarzem podającym się za urzędnika kancelarii Donalda Tuska prosił o instrukcje, czy przyspieszać posiedzenie sądu ws. aresztu Marcina P., prezesa Amber Gold - podała czwartkowa „ Gazeta Polska Codziennie”.

Do rozmowy miało dojść 6 września, czyli dokładnie tego samego dnia, kiedy minister sprawiedliwości Jarosław Gowin zdecydował o kontroli pracy Ryszarda Milewskiego w sprawie m.in. nadzoru nad wykonaniem orzeczeń w postępowaniach karnych wobec szefa Amber Gold Marcina P.

Sekretarka sędziego słysząc, że dzwoni osoba z Kancelarii Prezesa Rady Ministrów, natychmiast połączyła ją z prezesem Milewskim. Mężczyzna przedstawił się jako asystent Tomasza Arabskiego, szefa Kancelarii, i ustalił z Milewskim datę posiedzenia sądu ws. zażalenia obrońcy Marcina P. i umówił spotkanie prezesa sądu z Donaldem Tuskiem.

„Ja mogę to posiedzenie wyznaczyć w zależności no jak albo ja to mogę wyznaczyć 17-ego albo nawet 12-ego czy 13-ego tak że tutaj nie ma żadnego problemu. Już dawno od dwóch dni skład (sędziowski) już jest” - miał powiedzieć Milewski.

„Oczywiście ja rozumiem, wyznaczam na 12-ego posiedzenie. Ja cały czas mam włączoną (komórkę) czekam na telefon (od Arabskiego)” - dodaje.

W rozmowie dziennikarz pyta, czy w składzie sędziowskim są zaufane osoby, na co słyszy w odpowiedzi: „no proszę się nie martwić, że tak powiem”.

[źródło: ms.gov.pl / Gazeta Polska Codziennie]
REKLAMA
Kalendarz imprez
czerwiec 2022
PnWtŚrCzPtSoNd
 30  31 dk1 dk2 dk3 dk4 dk5
dk6 dk7 dk8 dk9 dk10 dk11 dk12
dk13 dk14 dk15 dk16 dk17 dk18 dk19
dk20 dk21 dk22 dk23 dk24 dk25 dk26
dk27 dk28 dk29 dk30  1  2  3
Dzisiaj:
Wydarzenia
×