eOstroleka.pl
Powiat ostrołecki,

Wójt gminy Rzekuń bez absolutorium. „Zła ocena dobrej pracy” - komentuje Stanisław Godzina

REKLAMA
zdjecie 1171
zdjecie 1171
fot. eOstrołęka.plfot. eOstrołęka.pl
REKLAMA

Za nami jedna z najważniejszych w samorządowym kalendarzu sesji Rady Gminy Rzekuń. Podczas obrad większością głosów radni zdecydowali o nieudzieleniu absolutorium z wykonania budżetu wójtowi Stanisławowi Godzinie. On sam tak skomentował decyzję radnych „Zła ocena dobrej pracy”.

Przełom maja i czerwca to okres podsumowań ubiegłorocznych działań samorządów i decyzje w sprawie sprawozdań finansowych i absolutorium z wykonania budżetu. Z decyzjami tymi zmierzyli się ostatnio także radni i wójt z gminy Rzekuń.

Regionalna Izba Obrachunkowa wyraziła pozytywną opinię o sprawozdaniu finansowym przedłożonym przez wójta, Stanisława Godzinę. Według danych w nim zawartych plan budżetu gminnego wykonany został w 86,5%. Opinii RIO nie podzielili opozycyjni radni, według których wójt nie zrealizował inwestycji wprowadzonych ostatnimi czasy do budżetu.

Ostatecznie w głosowaniu radni gminni większością głosów zdecydowali o nieudzieleni absolutorium wójtowi Godzinie. On sam skomentował tę decyzję publikując obszerny artykuł na internetowej stronie Urzędu Gminy. Poniżej publikujemy jego pełną treść.

„Z dużą satysfakcją stwierdzam, że mimo trudności przy realizacji budżetu w 2016 r. tak dobrze udało się wykonać zaplanowane zadania. Łącznie plan budżetu został wykonany w wysokości 38.332.998,15 zł tj. 86,5% planu. W tym bardzo dobrze zostały wykonane zadania inwestycyjne na kwotę 8.397.082,54 zł. ze wskaźnikiem 75,2% planu. Przebudowa ul. Ks. Skłodowskiego w Rzekuniu z winy wykonawcy została zrealizowana z opóźnieniem, przez co nie można było zapłacić za to zadanie w 2016 r., a jest to kwota  890 tys. zł (zapłata nastąpiła w marcu 2017r.). Po uwzględnieniu tej inwestycji, bądź niemożliwych do wykonania, wskaźnik wynosi 90,72%.

Ponadto w zmianach budżetu na koniec 2016 r. uwzględniłem zmniejszenie środków na zadaniach już wykonanych, na łączną kwotę 930 tys. zł., które nie zostały przyjęte przez Radę Gminy Rzekuń.  Łącznie więc pozostała kwota 1 mln 820 tys. zł. Należy jednak zaznaczyć, że wydatki inwestycyjne zostały wykonane o 33,1% więcej w stosunku do roku 2015. Jest to bardzo dobry wynik, jak na warunki, w których realizowany był budżet. Rada Gminy nie współpracowała z wójtem podejmując zadania niemożliwe do wykonania bądź niecelowe, jak np. budowa drogi 530 w Dzbeninie, gdzie dopiero w tym roku będzie budowana kanalizacja albo odrzucenie na wniosek radnego Piotra Suchty mojej autopoprawki, zapewniającej środki na budowę kanalizacji w Dzbeninie, w odcinku drogi powiatowej od Korczak do ul. Ułańskiej. Podobnie rada odrzuciła mój wniosek z 9 grudnia 2016 r. o zapewnienie środków na wymianę ogrzewania w Zabielu. Za wnioskiem o odrzucenie głosował również radny z Zabiela Bronisław Młodzianowski. Takich działań nie można wytłumaczyć w żaden racjonalny sposób. Ponadto z dużym powodzeniem zostały wykonane też dochody budżetu gminy ze wskaźnikiem 104,4%.

Takie wykonanie budżetu spotkało się z pozytywną opinią Regionalnej Izby Obrachunkowej. Dlatego dziwi fakt, że członkowie Komisji Rewizyjnej: Bartosz Podolak, Antoni Smoliński i Stanisław Dmochowski podjęli wniosek o nieudzielenie absolutorium za wykonanie budżetu za 2016 r. Wniosek Komisji Rewizyjnej został negatywnie zaopiniowany przez RIO. Działanie takie jest niemerytoryczne, nieuczciwe i mocno krzywdzące. Zwłaszcza, że w czasie posiedzenia Komisji Rewizyjnej nie podjęto żadnej merytorycznej dyskusji a wniosek przesłano bez uzasadnienia.

Nie bacząc na brak merytorycznych przesłanek oraz na dobre wykonanie budżetu, a także  przychylne stanowisko RIO, Rada Gminy Rzekuń w dniu 30 maja 2017 r. głosami radnych: Edwarda Gryczki, Bartosza Podolaka, Piotra Suchty, Zdzisława Majewskiego, Antoniego Smolińskiego, Bronisława Młodzianowskiego, Zbigniewa Małkowskiego, Stanisława  Dmochowskiego, Rafała Pupka podjęła uchwałę, zgodnie z wnioskiem Komisji Rewizyjnej o nieudzielenie absolutorium Wójtowi Gminy Rzekuń z tytulu wykonania budżetu za 2016 r.

Stanisław Godzina
wójt Gminy Rzekuń”

Wasze opinie

STOP HEJT. Twoje zdanie jest ważne, ale nie może ranić innych.
Zastanów się, zanim dodasz komentarz
Brak możliwości komentowania artykułu po trzech dniach od daty publikacji.
Komentarze po 7 dniach są czyszczone.
Kalendarz imprez
kwiecień 2024
PnWtŚrCzPtSoNd
dk1 dk2 dk3 dk4 dk5 dk6 dk7
dk8 dk9 dk10 dk11 dk12 dk13 dk14
dk15 dk16 dk17 dk18 dk19 dk20 dk21
dk22 dk23 dk24 dk25 dk26 dk27 dk28
dk29 dk30  1  2  3  4  5
×